63-80: "Ταύρος" στην Ανδαλουσία ο Ολυμπιακός

Με άμυνα - γρανίτη και πρώτα βιολιά τους Σπανούλη - Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός θριάμβευσε με σκορ 63-80 επί της Μάλαγα στην Ανδαλουσία και έβαλε πλώρη για τους "8" της Ευρωλίγκας.Ο Ολυμπιακός μπήκε με εκρηκτικό ρυθμό στο παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ. Εφτασε στο 2-10 και στο 5-20 (!), με τους Ντάνστον, Παπαπέτρου, Σερμαντίνι, Σπανούλη να δίνουν λύσεις
σε επίθεση και άμυνα (4 λάθη οι Ισπανοί). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετική στα πικ εν ρολ και με 9 ασίστ και ευστοχία από την περιφέρεια, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 18-28.Με τον Σουάρεθ να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, η Μάλαγα μείωσε 25-32 στο 13'. Τρία συνεχόμενα λάθη από τον πρώτο σκόρερ μέχρι εκείνο το σημείο Βασίλη Σπανούλη (10π.), έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (29-34) με τον Ντράγκιτς και τον Ουρτασούν, που ήρθε "ζεστός" από τον πάγκο.Ενα τρίποντο του Σλούκα και ένα παλικαρίσιο καλάθι του Ντάνστον έδωσαν και πάλι στον Ολυμπιακό "αέρα" 9 πόντων στο 18' (30-39) και 7 στο τέλος του ημιχρόνου (34-41).Δύο καλές άμυνες από Σερμαντίνι - Μάντζαρη και ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +12 (38-50), αλλά ο Ντράγκιτς με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε την ομάδα του στο "κόλπο". Ενα ξέσπασμα των Πρωταθλητών Ευρώπης στο 25', με τον Λοτζέσκι και τον Πέτγουεϊ να κάνουν ζημιά στην ισπανική άμυνα, ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται 15 πόντους (43-58), με 17/21 δίποντα (80%) και 15 ασίστ! Ενα εκτός ισορροπίας τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή της 3ης περίοδο, έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (50-63) για τα τελευταία 10 λεπτά.Με τον Σπανούλη να φτάνει τους 20 πόντους (3/4 δίπ., 4/8 τρίπ) και τον Λοτζέσκι να έχει 7/8 δίποντα και 17 πόντους, οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 53-68 στο 33' αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.Το 59-80 του 38' απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος πανηγύρισε για 4η φορά φέτος νίκη σε βάρος της Μάλαγα και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες ακόμα και για την 3η θέση του ομίλου. Τα δύο παιχνίδια που έχουν απομείνει είναι με την αδιάφορη Εφές στην Πόλη και με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.