53-97: Ξέσπασε στον Ικαρο ο ΟΣΦΠ

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα σπασμένα της συντριβής στην Πόλη κι ο Ικαρος της εντός έδρας ήττας από τη Ζαλγκίρις. Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, κερδίζοντας εύκολα 97-53 την ομάδα της Καλλιθέας στο κλειστό της Γλυφάδας.Μόλις 5' λεπτά χρειάστηκε η ομάδα του Μπαρτζώκα για να τελειώσει το παιχνίδι, καθώς βρέθηκε να προηγείται 17-0, με 7 πόντους από τον Παπανικολάου και 5 του Σπανούλη. Ο Κυρίτσης
πέτυχε τους πρώτους πόντους του Ικαρου, με δύο εύστοχες βολές (2-17), αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +20 (29-9).Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Περπέρογλου, με κάρφωμα έκανε το 9-31, ενώ η μοναδική φορά που η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 πόντους ήταν με καλάθι του Γουάιατ στο 14' (15-33). Ακολούθησε κρεσέντο από τα 6,75μ. για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι με 8/17 τρίποντα (47%), έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 21-52, παρά τα 8 λάθη και τα 7 επιθετικά ριμπάουντ του Ικαρου.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Λο -με 4 διαδοχικούς πόντους- να κάνει το 25-62 στο 24'. Από τους γηπεδούχους, ο Κυρίτσης προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά και φτάνοντας τους 12 πόντους, έκανε το 29-62. Το μόνο που μπορεί να κρατήσει κάποιος από την 3η περίοδο (32-68 το σκορ) είναι ότι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 16 πόντους, σε σχέση με τους 29 της πρώτης και τους 23 της δεύτερης, παρότι η διαφορά έφτασε και στο +39 (29-68).Με τον Αντιντς να φτάνει τους 13 πόντους και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +40 τη διαφορά και όλοι περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα για να συμπληρωθεί το φύλλο αγώνα... Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Κυρίτσης και Λαρεντζάκης, οι οποίοι πέτυχαν τους 31 από τους 53 πόντους της ομάδας τους.Είναι πάντως λογικό, το παιχνίδι να μην είχε τόση σημασία, μπροστά στην εύρεση του αντικαταστάτη του Τζόι Ντόρσεϊ, αλλά και της υπόθεσης Κρίστμας.