3Χ3 για την Ουκρανία, έκανε σεφτέ η Βοσνία

17:39 6/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Ουκρανία συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις στο Eurobasket της Σλοβενίας, αφού επικράτησε και της Γερμανίας και έκανε το 3Χ3 στον Α' όμιλο. Σεφτέ έκανε η Βοσνία / Ερζεγοβίνη, που νίκησε με ανατροπή το Μαυροβούνιο.Γερμανία - Ουκρανία 83-88Η Γερμανία ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει μία διαφορά εννέα πόντων (13-4). Ωστόσο, η Ουκρανία ανέβασε την απόδοση της στην συνέχεια και μείωσε την διαφορά στον πόντο (15-16), στο
τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την ομάδα του Φρατέλο να κυριαρχεί στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 24-14, οι ουκρανοί πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 (39-30).Η Ουκρανία συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την υπέρ της διαφορά στο +15 (62-47). Ωστόσο, οι γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των ουκρανών στην συνέχεια και πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με -7 (57-64).Το συγκρότημα του Μεντς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 74-73 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για την Ουκρανία οι Τζέτερ και Γκλαντίρ, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στην τρίτη νίκη, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην διοργάνωση.Καλύτερος για την ομάδα του Φρατέλο ο Γκλαντίρ, που σταμάτησε στους 25 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Τζέτερ (19 π.) και Νάτιαζκο (16 π.).Από το συγκρότημα του Μεντς προσπάθησαν οι Σαφάρτζικ (22 π.), Μπέντσινγκ (18 π.) και Γκίφεϊ (16 π.).Τα δεκάλεπτα: 16-15, 14-24, 27-25, 26-24.Γερμανία (Μεντς): Κινγκ, Γκίφει 16 (4), Γκουντέρ 5 (1), Ζβίενερ 8 (2), Σάφαρτζικ 22 (11 ασ., 3 τριπ.), Τάντα, Στάιγκερ 3 (1), Πλάις 3 (11 ριμπ.), Μπένζινγκ 18 (5 ριμπ., 2 τριπ.), Ντόρετ, Σέιφερθ, Ζίρμπες 8.Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 3 (1), Τζέτερ 19 (5 ριμπ., 6 ασ., 3 τριπ.), Μισούλα 5 (1), Γκλιέμποφ, Γκλαντίρ 25 (5), Λιποβίι 2, Νατιάζκο 16 (5 ριμπ., 2 τριπ.), Ζαμπριτσένκο 4, Κορνιγιένκο, Ζαΐτσεφ 6 (7 ριμπ.), Πουστοβίι, Κραβτσόφ 8. Α' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Ισραήλ - Μ. Βρετανία 71-75Βέλγιο - Ουκρανία 57-58Γαλλία - Γερμανία 74-80Πέμπτη (5/9)Ουκρανία - Ισραήλ 74-67Γερμανία - Βέλγιο 73-77Μ. Βρετανία - Γαλλία 65-88Παρασκευή (6/9)Γερμανία - Ουκρανία 83-8818:45 Βέλγιο - Μ. Βρετανία22:00 Γαλλία - ΙσραήλΜαυροβούνιο - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 70-76Το Μαυροβούνιο ήταν καλύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, ωστόσο η Βοσνία κρατούσε την επαφή της με το σκορ. Η ομάδα του Παβίτσεβιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο με +4 (17-13).Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μαυροβούνιους να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και τους βόσνιους να ακολουθούν από κοντά. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε το Μαυροβούνιο στο +3 (37-34).Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μαυροβούνιο βελτίωσε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και αύξησε την διαφορά του από τη Βοσνία, πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με +10 (59-49). Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Πέτροβιτς κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-11, έκανε την ανατροπή και πήρε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση, με 76-70.Τελέτοβιτς (18 π.) και Γκόρντιτς (17 π.) το δίδυμο... φωτιά για την ομάδα του Πέτροβιτς, με άξιους συμπαραστάτες τους Ντζέντοβιτς (13 π.) και Σούταλο (13 π.).Από το συγκρότημα του Παβίτσεβιτς διακρίθηκαν οι Ντούμπλιεβιτς (16 π.) και Ράις (13 π.).Τα δεκάλεπτα: 17-13, 20-21, 22-15, 11-27.Μαυροβούνιο (Παβίτσεβιτς): Βούτσεβιτς 6, Ντάσιτς, Ντούμπλιεβιτς 16 (6 ριμπάουντ), Ράις 13, Ιβάνοβιτς 5, Σε. Σέχοβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Μπάκιτς, Α. Πόποβιτς 9, Μ. Πόποβιτς, Σου. Σέχοβιτς 5 (14 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 6, Σέκουλιτς 4.Βοσνία / Ερζεγοβίνη (Πέτροβιτς): Τελέτοβιτς 18 (11 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 13, Ράιτ 2 (9 ριμπάουντ), Γκόρντιτς 17 (6 ριμπάουντ), Πάσαλιτς, Σούταλο 13, Πέρσιτς, Μάσιτς, Μπάβτσιτς, Κικάνοβιτς 9 (6 ριμπάουντ), Σινάνοβιτς, Στιπάνοβιτς 4.Β' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Λετονία - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 86-75ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 80-81Σερβία - Λιθουανία 63-56Πέμπτη (5/9)Μαυροβούνιο - Λετονία 72-73  Βοσνία / Ερζεγοβίνη - Σερβία 67-77Λιθουανία - ΠΓΔΜ 75-67Παρασκευή (6/9)Μαυροβούνιο - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 70-7618:45 Λετονία - Λιθουανία22:00 ΠΓΔΜ - Σερβία