3άρα στην Τουρκία η Αρσεναλ, προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι!

Με επιβλητική 3αρα - πρόκριση στους ομίλους του Champions League στην Πόλη απάντησε η Αρσεναλ στην... γκρίνια των οπαδών της. Η ομάδα του Βενγκέρ νίκησε 3-0 τη Φενέρμπαχτσε, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παρουσία της για ακόμα μια χρονία στους ομίλους του Champions League.Σεντόνι στους ομίλους θα κουνήσει και η Βασιλεία
που νίκησε στη Βουλγαρία τη Λουντογκόρετς, όπως και η  Αούστρια που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Στεάουα Βουκουρεστίου και Λέγκια Βαρσοβία, μετά το 1-1 στη Ρουμανία.Στην Πόλη, η Αρσεναλ ήταν ανώτερη της Φενέρ και πιστοποίησε την κυριαρχία της στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, όπου πέτυχε και τα τρία γκολ. Στο 51' ο Γκιμπς έκανε το 1-0, ο Ράμσεϊ στο 65' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και στο 78' ο Ζιρού με πέναλτι διαμόρφωσε το 3-0.Και στο Ζάγκρεμπ όλα έγιναν στο δεύτερο μέρος, με τους Λέοβατς και Στάνκοβιτς να σκοράρουν στο 69' και το 75', αντίστοιχα για το 2-0 της Αούστρια Βιέννης επί της Ντιναμό.Θεματικό παιχνίδι με έξι γκολ και ανατροπές έγινε στη Βουλγαρία, με τη Βασιλεία να νικά 4-2 τη Λουντογκόρετς. Στο 12' Σαχίν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 23΄ο Μαρσελίνιο απάντησε για τους γηπεδούχους για το 1-1, για να έρθει μάλιστα ο Στογιάνοφ στο 50ό λεπτό να πετύχει την ανατροπή (2-1).Η απάντηση των Ελβετών ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Στο 59' ο Σαλάχ έκανε το 2-2, στο 63' ο Σίο το 3-2 και στο 83' ο Σχαρ το τελικό 4-2.Στη Ρουμανία, τέλος, η Στεάουα προηγήθηκε με τον Πιοβακάρι στο 34', ωστόσο η Λέγκια έφτασε στην ισοφάριση με τον Κοσέσκι στο 53ο λεπτό.