Ατρόμητος - Πανθρακικός 1-1

Το γκολ του Τάτου στο 78' και του Χασομέρη 10 λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, αφήνοντας «ανοικτή» την υπόθεση…

«Ζωντανός» στην υπόθεση πρόκριση έμεινε ο Πανθρακικός που χάρη στο γκολ του Μπαϊκαρά στο 88' απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Με τους παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο να έχουν τον έλεγχο του αγώνα

από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο Πανθρακικός είχε δώσει χώρο στους γηπεδούχους περιμένοντας ουσιαστικά να δημιουργήσει «επικίνδυνες» καταστάσεις στα καρέ του Γκορμπούνοφ με αντεπιθέσεις. Οι Περιστεριώτες λοιπόν... απείλησαν στο 22' με τον Καραμάνο να πιάνει την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση στέλνοντας όμως την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο 26' με τον Χασομέρη να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος ενέτεινε την πίεσή του αναζητώντας το γκολ και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 42' με τον Καραμάνο να πλασάρει και τον Αθανασιάδη να διώχνει με δυσκολία. Μάλιστα, 2 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Εμπόου στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ με τους παίκτες του Σα Πίντο να διατηρούν τον έλεγχο και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην άμυνα του Πανθρακικού στο 46' με τον Κοντοέ να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Η επόμενη ευκαιρία ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους με τον Πίτου Γκαρσία να εκτελεί απευθείας κόρνερ στο 50' και τον πορτιέρο του Πανθρακικού να απομακρύνει με δυσκολία. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα 30λεπτο χωρίς τη μεγάλη φάση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στο γκολ στο 78' με τον Τάτο να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε 10 λεπτά αργότερα όταν ύστερα από γύρισμα του Μπαϊκαρά ο Χασομέρης με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που φέρνει τον Ατρόμητο στους 4 βαθμούς και τον Πανθρακικό με 2 βαθμούς λιγότερους.

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Κοντοές, Ταυλαρίδης, Γεωργίου (85' Παπασπύρος), Πίτου Γκαρσία (90'+1' Λημνιός), Κιβρακίδης, Καραμάνος, Ούμπιντες (69' Φάμπιο), τάτος, Αγκουαζί

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Γκιγιέρμο (53' Μπαϊκαρά), Χασομέρης, Τσουμάνης, Καθάριος, Μεχία, Εμπόου, Οκάτσι (65' Τριανταφυλλάκο, Αράμπα, Ποτουρίδης

Πηγή: onsports.gr