Ζορίστηκε, αλλά πέρασε ο «Νόλε»

Ένας απίστευτος ημιτελικός στο Γουιμπλεντον, με δύο τενίστες να καταθέτουν και την ψυχή τους, βρήκε στο τέλος τον Νόβακ Τζόκοβιτς να «χαμογελά». Κι αυτό γιατί επικράτησε στα πέντε σετ (7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3) –και μετά από 4 ώρες και 43 λεπτά- του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και πάει για τον δεύτερο τίτλο του στο λονδρέζικο Grand Slam. Στον μεγάλο τελικό της Κυριακής θα συναντήσει έναν εκ των Μάρεϊ-Γιάνοβιτς.
Μεγάλο respect
και στον ηττημένο Αργεντινό, που παρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο γόνατο, έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και κυνήγησε μέχρι τέλους την νίκη-πρόκριση.
Στο πρώτο σετ κι ενώ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο μόλις μπρέικ πόιντ του στο ματς (που ήταν και σετ πόιντ) και πήρε προβάδισμα με 7-5. Στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν. Αφού λοιπόν ο Τζόκοβιτς έχασε τέσσερις ευκαιρίες (σε ένα μόλις γκέιμ) για μπρέικ, ήρθε η ώρα του Ντελ Πότρο να τον «σπάσει» στη συνέχεια (4-3) και να φτάσει σχετικά άνετα στην ισοφάριση σε 1-1 (6-4).