Τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα

Γυρνώντας κάποιος πίσω την «κασέτα», του προηγούμενου παιχνιδιού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, θα διαπιστώσει πως τίποτα δεν ήταν διαφορετικό...Οι «ερυθρόλευκοι» ανάτρεψαν ξανά την εις βάρος τους κατάσταση, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 σετ, έκαναν την αντεπίθεση τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεσπέιν, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 3-2.Στο α' σετ ο Ολυμπιακός
ήταν καλύτερος στο σερβίς και εκμεταλλευόμενος τα χαμένα σερβίς του «τριφυλλιού» κατάφερε να προηγηθεί με 5-2, 8-5 και 15-11. Στο 22-18 ο νεοεισελθών Ντονάς «σημάδεψε» στο σερβίς τον Ντεσπέιν, και χάρις στις άσχημες υποδοχές του Κουβανού το 22-18, έγινε 22-20.Το 3ο σετ ήταν εντυπωσιακό. Από το 8-8, με τον Ντεσπέιν στο σέρβις, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα σερί 9-0, φέρνοντας το σκορ στο 17-8. Στο 12-8, μία πέτρα που πέτυχε τον Σάκι προκάλεσε αναστάτωση και οδήγησε τους διαιτητές στην απόφαση μίας προσωρινής διακοπής. Μετά από λίγα λεπτά το ματς ξαναξεκίνησε και το σετ κατέληξε εύκολα σε "ερυθρόλευκα" χέρια με 25-15.Εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, που πήρε ένα μικρό προβάδισμα στις αρχές του 4ου σετ, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-19.Η ψυχολογία ήταν σαφώς υπέρ των γηπεδούχων στο τάι μπρέικ, που επικράτησαν τελικά με 15-12 και πήραν μία ακόμα νίκη με 3-2. Ήταν η πέμπτη φετινή τους σε ισάριθμα ματς με τον Παναθηναϊκό.Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12