Τα... βασικά και η διαιτησία

Για να μπορούσε να προκριθεί στο φάιναλ φορ δεδομένα έπρεπε να κάνει υπέρβαση. Έπρεπε να κερδίσει για δεύτερη φορά μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα τη Μπαρτσελόνα. Ο Παναθηναϊκός, πάλεψε ηρωικά για αυτό, υστέρησε όμως στα... βασικά. Και αν προσθέσει κανείς την κακή έως εχθρική διαιτησία, τότε αντιλαμβάνεται γιατί πήρε το αεροπλάνο της επιστροφής με ψηλά το κεφάλι, αλλά αποκλεισμένος (64-53).

Με αυτή την επιθετική παραγωγή (53 πόντοι), με

το απίστευτο 1/16 τρίποντα αλλά και με 19 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (άρα άλλες τόσες "δεύτερες" επιθέσεις της Μπαρτσελόνα) ήταν σχεδόν απίθανο να κερδίσει. Πόσο μάλλον όταν ο Διαμαντίδης "εγλωβίστηκε" στα τρία (ανύπαρκτα) φάουλ απο το 5΄.

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν δεν κατάφερε να κάνει επική ανατροπή και να πανηγυρίσει μεγάλη πρόκριση μέσα στο σπίτι της Μπαρτσελόνα, χάνοντας 64-53. Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία, υπερτερώντας στα ριμπάουντ και στην ευστοχία, κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο φάιναλ-4 του Λονδίνου.

Το ματς
Ο Χουέρτας πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, με τον Ούκιτς να ισοφαρίζει σε 2-2, ενώ ο Διαμαντίδης χρεώνεται πολύ γρήγορα με δεύτερο φάουλ. Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα εύστοχες, με το σκορ να γίνεται 9-5 σε 3,5 λεπτά, ενώ από καλάθι του Ναβάρο το σκορ έγινε 11-6. Τρίτο φάουλ από τον Δημήτρη Διαμαντίδη πριν βγει η 1η περίοδος, με τον Παναθηναϊκό από εδώ και πέρα να πρέπει να κάνει υπέρβαση χωρίς τον ηγέτη του. Άλλο ένα πρόβλημα για τους πράσινους είναι οι άστοχες βολές, έχοντας ήδη 4/9, με το σκορ στο 17-10, ενώ με καλάθι και φάουλ του Λόρμπεκ η διαφορά πήρε διψήφιο αριθμό (20-10). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε εύστοχη με το σκορ να γίνεται 28-14, ύστερα από 2 συνεχόμενα τρίποντα.

Δυνατό ξεκίνημα με σερί 4-0 από τον Παναθηναϊκό μειώνοντας 28-18, αλλά οι Καταλανοί με 5-0 του Ναβάρο ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +15 (33-18), και στην συνέχεια στο +19 (37-18). Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τρίποντο του Ούκιτς κατέβασαν την διαφορά στο +14 (39-25), ενώ με κάρφωμα του Λάσμε η διαφορά πέφτει στους 11 (42-31). Οι παίχτες του Πεδουλάκη κατάφεραν με την λήξη του ημιχρόνου να ρίξουν την διαφορά από το -19 που είχαν βρεθεί, στο -11 (44-33).

Με σκοπό να επανέλθει γρήγορα στο παιχνίδι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και έριξε την διαφορά αμέσως στο -9 (46-37), με τους πράσινους να παίζουν πολύ καλή άμυνα αλλά παράλληλα να μην μπορούν να μειώσουν την διαφορά (50-41), στα μισά της τρίτης περιόδου. Το σκορ για περίπου 2 λεπτά κόλλησε στο 51-41, με τους παίχτες του Παναθηναϊκού να μην εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους στην επίθεση, χάνοντας συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 51-43 μετά από καλάθι του Διαμαντίδη στην τελευταία επίθεση.

Με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει μακρινό σουτ ο Παναθηναϊκός μειώνει και άλλο την διαφορά στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (51-45), αλλά ο Ναβάρο με πολύ μακρινό τρίποντο κάνει το σκορ 54-45. Οι παίκτες των πρασίνων προσπαθούν να μείνουν ζωντανοί μέχρι το τέλος, κρατώντας την διαφορά στους 9 (56-47), 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Ο Ματσιούλις με βολές καταφέρνει να μειώσει σε 59-53, με τον Χουέρτας να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι με τρίποντο 1:30 πριν το τέλος, κάνοντας το 62-53, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τον αγώνα και την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λονδίνου νικώντας 64-53.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-33, 51-43, 64-53

Mπαρτσελόνα (Πασκουάλ):Σάδα, Χουέρτας 10, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15 (3 τρ), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 3, Ουάλας, Ίνγκλις 8, Λόρμπεκ 6, Τζαβάι 9, Τόμιτς 5
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Ματσιούλις 9, Ούκιτς 7, Λάσμε 16, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 6, Μπανκς 2, Σχορτσανίτης