Πρωταθλητής ο ΠΑΟ

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 101-94, κάνοντας το 3-1 και κατέκτησε το 9ο του συνεχόμενο πρωτάθλημα. Είσοδος οπαδών του «τριφυλλιού» μετά το τέλος του αγώνα.Η απώλεια του Διαμαντίδη και η αντίδραση του ΟλυμπιακούΟ Παναθηναϊκός ξεκίνησε αποφασισμένος
στον αγώνα. Προηγήθηκε με 7-2 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Παρόλα αυτά, ο τραυματισμός του Διαμαντίδη στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με τις γρήγορες και συνάμα εύστοχες επιθέσεις του Ολυμπιακού έφεραν τα πάνω κάτω.Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0 ξέφυγαν με 7-10 χάρη κυρίως στον Μαυροκεφαλίδη. Η είσοδος του Μπατίστ στο παρκέ βοήθησε σημαντικά τον Παναθηναϊκό και ο ίδιος στο 5.30'' έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Τέπιτς ανέκτησε τα ηνία (14-15). Η αστοχία του Νίκολας στο ξεκίνημα (0/3 εντός παιδιάς) υποχρέωσε τον Ομπράντοβιτς να επιστρατεύσει τον Τέπιτς.Μία λάθος ενέργεια του τελευταίου και ένα επιθετικό φάουλ του Καϊμακόγλου έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-18.Οι "ερυθρόλευκοι" εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο βαθμό τα 4/15 δίποντα που είχαν οι γηπεδούχοι, καθώς στους άλλους τομείς υπήρχε ισορροπία (11-11 ριμπ., 3-4 λάθη).«Σώμα με σώμα»Από κει και πέρα το σκορ εναλλάσσονταν και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (19-18, 21-22, 23-22). Τα δεύτερα φάουλ των Μπατίστ και Καϊμακόγλου επηρέασαν κάπως τους "πράσινους", ενώ στο 14' είχαμε διακοπή του ματς καθώς ο Καϊμακόγλου πήγε στη θέση του Μάριτς να εκτελέσει βολές, ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε και τελικά την κατοχή την πήρε ο Ολυμπιακός μετά τις δύο τεχνικές ποινές που δόθηκαν στους πάγκους.Η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε με Έρτσεγκ, Κέσελ και Τεόντοσιτς στο παρκέ και έτσι στο 15' η ομάδα του Ίβκοβιτς βρέθηκε στο +7 (23-30), μετά από εύστοχο τρίποντο του Πελεκάνου ο οποίος ήταν "ζεστός" από τον τρίτο αγώνα. Με τους Καλάθη και Μάριτς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 30-30, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον Πρίντεζη.Το τρίποντο του Τεόντοσιτς στα 2.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε παροδικά το προβάδισμα στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 6-2 που τους έδωσε την ευκαιρία να φύγουν για τα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (41-39), έχοντας και τον έλεγχο των ριμπάουντ (20-14).Ίδιο σκηνικόΜε τον Διαμαντίδη να κάνει ένεση στο ημίχρονο, αλλά να μην αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και προηγήθηκε γρήγορα με 43-39. Παρόλα αυτά, με τον Μπουρούση να έχει επικεντρωθεί στο μάζεμα των ριμπάουντ, ο Μαυροκεφαλίδης κάλυψε το κενό του στην επίθεση και με τον Χαλπεριν να εκτελεί από τα 6.75 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 45-45 στο 24', μετά από σερί 6-0. Εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση (1 τρίποντο) από τον Καϊμακόγλου και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (49-47).Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παπαλουκά, Σπανούλη διαμόρφωσαν το 53-49, αλλά ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι εκεί να μαζέψει τη διαφορά και να δώσει το προβάδισμα από τα