Νικητής στην Πόλη του!

Ο Ολυμπιακός δείχνοντας χαρακτήρα νικητή επικράτησε της Μπεσίκτας με 87-86 στην παράταση στον τελικό του τουρνουά «Rixos Cup» της Κωνσταντινούπολης με τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι!

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου στην Πόλη, αλλά κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με καλάθι του Σίμονς από ασίστ του Σλούκα 2'' πριν την λήξη της κανονικής
διάρκειας (78-78) και στην παράταση να πάρουν την νίκη με καλάθι του Λοτζέσκι με 5'' να απομένουν για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Τραυματίστηκε ο Έισι Λο 6' και 37'' πριν το τέλος του σαραντάλεπτου σε ένα ματς, που ήταν πολύ «σκληρό» και θύμιζε αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν σε όλη την διάρκεια του τουρνουά χωρίς τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη, τον Μίρζα Μπέγκιτς, που θα ενσωματωθεί στην προετοιμασία αύριο Σάββατο (28/9) και τον Δημήτρη Κατσίβελη, που τραυματίστηκε στην πρώτη μέρα του τουρνουά στον αγώνα κόντρα στην Μπουντιβέλνικ.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-33, 51-57, 78-78 κ.α., 87-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (7 ριμπ.), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1 τριπ., 4 α.), Σίμονς 14 (7 ριμπ.), Πρίντεζης 11 (1 τριπ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7 α.), Λοτζέσκι 15 (3 τριπ., 3 α.).

μπεσικτας (Καντεμίρ): Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.