Με υπογραφή Τουρέ η Σίτι στο Τσάμπιονς Λιγκ

Με δύο γκολ του Γιάγια Τουρέ η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εκτός έδρας την Σουόνσι με 4-2, για την 37η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ κλειδώνοντας και μαθηματικά την απ΄ευθείας έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Τουρέ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό και δήλωσε παρών όταν το ματς έδειχνε να στραβώνει για τη Σίτι. Διότι εκεί που φάνηκε να το καθαρίζει με το γκολ του Μίλνερ (36’), ο Σίγκουρντσον έφερε ελπίδες (45’) και ο Γκομίς έφερε την κατάσταση στα ίσια στο 64’.

Χρειάστηκε λοιπόν ένα ακόμα δικό του σουτ στο 74’ για να έρθει η νίκη, που την κλείδωσε ο Μπονί στις καθυστερήσεις.

Με αυτή της τη νίκη , η Σίτι έφτασε τις πέντε συνεχόμενες κι ενώ άνοιξεστους έξι πόντους τη διαφορά από την Άρσεναλ, κλείδωσε και μαθηματικά την απευθείας έξοδό της στο Champions League.