Η καταστροφή έγινε θρίαμβος

Ο Παναθηναϊκός έχοντας έναν Τζιμπρίλ Σισέ να «πετάει φωτιές» επικράτησε του Ηρακλή με 4-2 αν και στις αρχές του παιχνιδιού ήταν πίσω στο σκορ με 0-2, με τα γκολ των Μάρα στο 20' και Γκαρσία στο 22'.

Μάλιστα ο «γηραιός» σε αυτό το σημείο θα μπορούσε να κάνει και το 0-3 αν ο Ιάκομπ ήταν λίγο πιο εύστοχος. Από εκείνο το σημείο και μετά Παναθηναϊκός
βελτίωσε τη κακή του εικόνα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και μείωσε αρχικά με τον Γκαρσία στο 30' Στη συνέχεια οι «πράσινοι» άσκησαν περαιτέρω πίεση και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, με τον Σισέ στο 45' σε 2-2 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ‘'πήρε'' το πάνω χέρι πάλι με το Σισέ στις αρχές του β' ημιχρόνου και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Ο Γιάτσεκ Γκμοχ από κείνο το σημείο και μετά προέβη σε αλλαγές «φρεσκάροντας» την ομάδα του και το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε από τον Πετρόπουλο που είχε αντικαταστήσει τον Τζιμπρίλ Σισέ.Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις στο β' ημίχρονο με τον