Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο

Ενα βήμα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 βόλεϊ των ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε 3-0 τον Ηρακλή μέσα στη Μίκρα και στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται 2-0 και με νίκη τη Δευτέρα (2/5) στο κλειστό του Ρέντη θα στεφθούν πρωταθλητές.Τα σετ: 17-25, 23-25, 33-35Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εύκολα στο 1ο σετ,
πολύ δυσκολότερα στο 2ο και το 3ο σετ ήταν για πολύ γερά νεύρα, αφού αρχικά ο Ηρακλής διατηρούσε ένα προβάδισμα στο σκορ, όμως με τον Ολυμπιακό κάθε φορά να ισοφαρίζει. Στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά, αλλά χρειάστηκαν δέκα «ματς-μπολ» για να πάρουν τη νίκη.Οι συνθέσεις:ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 9 (9/18 επ., 50% υπ. - 38% άριστες), Κράβαρικ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 9 (9/17 επ., 57% υπ. - 39% άριστες), Μπίλινγκς 21 (20/34 επ., 1 άσο), Κανέλλος 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. -λ 68% υπ. - 52% άριστες) / Γκόρτσανιουκ, Σμαραγδής 2, Μπαμπαλιούτας, ΧαραλαμπίδηςΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 20 (13/27 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 33% άριστες), Φιλίποβ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Εστράδα 8 (4/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 22 (21/37 επ., 1 άσο), Γιαμπλόνσκι 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 27% άριστες), Κουζούνης -λ 71% υπ. - 57% άριστες) / Κοκκινάκης, Φράγκος, Χαριτωνίδης.