Εμφάνιση πρωταθλητή

Ύστερα από μια σεζόν απουσία, ο Ολυμπιακός ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 6-0 την ΑΕΚ με κατακτώντας και μαθηματικά το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.Το έναυσμα για το «ερυθρόλευκο»... πάρτι έδωσε ο Τζιμπούρ στο 2ο λεπτό, για να ακολουθήσουν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου τα τέρματα των Μέλμπεργκ (7') και Φουστέρ (20'). Ο Τζιμπούρ
με δεξί φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε στο 60ο λεπτό το 4-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 67' και το 71' πανηγύρισε ακόμη δύο γκολ με πρωταγωνιστές τους Μιραλάς και Χολέμπας αντίστοιχα.Είναι η τρίτη φορά που ο Ολυμπιακός κάνει φιέστα τίτλου με αντίπαλο την ΑΕΚ. Η αρχή έγινε την περίοδο 1966-67, όταν οι Πειραιώτες είχαν αποσπάσει ισοπαλία 1-1 «κλειδώνοντας» τον 17ο τίτλο τους, ενώ την περίοδο 1996-97 είχαν επικρατήσει 2-0 πανηγυρίζοντας το πρωτάθλημα υπ' αριθμόν 26 της ιστορία τους.Παράλληλα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε, έκανε το «2 στα 2» στις κατακτήσεις πρωταθλήματος επί ελληνικού εδάφους με την