Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 8ο δευτερόλεπτο εκτός έδρας από τη Χόφενχαϊμ, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 72ο λεπτό τελικά πήρε τη νίκη με γκολ του Λεβαντόφσκι στο 90ο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Χόφενχαϊμ με τον Λεβαντόφσκι να της χαρίζει τη νίκη με 2-1 στο 90'. Η έναρξη του αγώνα δεν ήταν η ιδανικότερη για τη Μπάγερν που δέχθηκε γκολ

μόλις στο 8ο δευτερόλεπτο.

Ο Αλάμπα έκανε το λάθος και ο Φόλαντ σημείωσε το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της Bundesliga.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μίλερ κατάφερε να φέρει το παιχνίδιστα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν πίεζε για το γκολ, αλλά αυτό δενερχόταν. Μάλιστα, στο 72' ο Μπόατενγκ έκανε χέρι με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι και τον κεντρικό αμυντικό της ομάδας του Γκουαρντιόλα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη μέσα σε δύο λεπτά. ΟΕουγκέν Πολάνσκι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Μπαγερν παρότι έμεινε με δέκα παίκτες ήταν αυτή που πίεζε για να πάρειτη νίκη. Ο Λεβαντόφσκι λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος της παίκτης, αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89', ενώ νωρίτερα του είχε ακυρωθεί σωστάγκολ. Τελικά ο Πολωνός κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στο 90' με κοντινό πλασέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Σίλε, Σχαρ, Κιμ, Σβέγκλερ, Σμιντ (64' Ρούντι), Πολάνσκι, Ζούμπερ, Κουράνι (69' Ουτ), Φόλαντ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπενατιά (36' Ραφίνια), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Αλόνσο, Βιντάλ, Λαμ (67' Λεβαντόφσκι), Γκέτσε, Ντάγκλας Κόστα, Ρόμπεν (59 Τιάγκο), Μίλερ