Διέλυσε τη Γερμανία 80-52!

Ισοπεδωτική η Εθνική ομάδα διέλυσε 80-52 την Γερμανία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Στρασβούργο, με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση.

Η Εθνική ήταν εξαιρετική απέναντι στην Γερμανία και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά «Euro Tour 2013» το οποίο διεξάγεται στο Στρασβούργο. Τελευταίο τεστ επί γαλλικού εδάφους για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι την Κυριακή απέναντι στη Γαλλία. Δεν αγωνίστηκε ο Καϊμακόγλου, που έσπασε τη μύτη
του στο χθεσινό αγώνα με την Κροατία και ο Σπανούλης που επέστρεψε στην Αθήνα με ενοχλήσεις στη μέση.

Η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με 11-9, αλλά οι παίκτες του Τρινκιέρι με σερί 10-0 ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 19-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Εθνική ήταν εμφανώς βελτιωμένη στην άμυνα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Κροατία και έτσι κράτησε για αρκετή ώρα σε χαμηλό σκορ τους Γερμανούς. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προηγήθηκε με 24-15 ενώ με συνεχόμενους πόντους του Κώστα Βασιλειάδης η «γαλανόλευκη» έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (33-22) στο 18'.

Μαυροκεφαλίδης, Πρίντεζης και Φώτσης συνέχισαν την σπουδαία δουλειά και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και η διαφορά έφτασε έως το +18 (44-26) στο 22'. Οι Γερμανοί μάζεψαν τη διαφορά (50-40), αλλά Παπανικολάου και Φώτσης με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 59-42.

Ο Φώτσης συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο να σκοράρει από τη γραμμή των τριών πόντων και η διαφορά με τρίποντο του αρχηγού και ένα του Βασιλειάδη έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (68-43, 33'10'') έως εκείνη τη στιγμή στο ματς. Στο τελευταίο τετράλεπτο η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 80-52.

Δεκάλεπτα: 19-11, 39-26, 61-48, 80-52