Αποκλείστηκε η Ξάνθη

Ο Εθνικός Αστέρας δημιούργησε την πρώτη έκπληξη της Δ΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Καισαριανής με τέσσερα εύστοχα πέναλτι στη σχετική διαδικασία (κ.α., παρ. 0-0) νίκησε 4-2 τη Ξάνθη και πήρε την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου έχουν περάσει ήδη Ατρόμητος, Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός Βόλου.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη λίγο

πριν τη συμπλήρωση του 75ου λεπτού έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Βάσι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας ήταν η σειρά της Ξάνθης να δει την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκίτκου, με πρωταγωνιστή τον Μπούγκα. Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση δεν ανέδειξαν νικητή με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου εκεί οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι πήραν την πρόκριση.