Oλυμπιακός 5χ5

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος... ίδρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 92-78.Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα συντηρήσουν την διαφορά από τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη. Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 53-40 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 56-40 για τους Πειραιώτες

στο 33ο λεπτό του αγώνα.

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 48-59, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (48-62). Ο Στράτος Περπέρογλου με 2/2 βολές σημείωσε το 64-50 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, έπειτα από τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (58-71).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, όμως το Περιστέρι πίεσε και με τον Θορν έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (64-73). Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 66-73 και ο Αντώνης Μάντζαρης στο 34' μείωσε σε 68-73 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν συγκεντρωμένοι, δυσκολεύοντας τους πρωταθλητές.

Ο Ολυμπιακός, πάντως βρήκε λύσεις και με τον Στράτο Περπέρογλου αποσπάστηκε με έξι πόντους (78-72) και ο Γιώργος Πρίντεζης δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (75-85) για να φτάσουν τελικά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο θετικό αποτέλεσμα με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.