Nίκη ελπίδας

Με γκολ στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού Σισέ (1') και Χριστοδουλόπουλος (92') ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Ξάνθη νικώντας την τοπική ομάδα με 2-0.
Το γρήγορο γκολ του Γάλλου αιφνιδίασε του γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Στον αντίποδα οι «πράσινοι» πλην του γκολ
δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλες ευκαιρίες στο α' ημίχρονο, θέλοντας να πάνε στα αποδυτήρια με μηδέν παθητικό.Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός στάθηκε τυχερός, καθώς ο Σουάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τζόρβα. Από κει και μέχρι το 60' οι Ακρίτες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ εκμεταλλευόμενοι, την χαλαρότητα των παικτών του «τριφυλλιού». Όσο πλησίασε η λήξη του παιχνιδιού τόσο οι δύο ομάδες δεν έδειχναν ότι μπορούν να αλλάξουν το επιμέρους σκορ, με τον Λάζαρο ωστόσο να «γράφει» το τελικό 0-2 λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο