Ρέιντζερς - Σέλτικ 4-1: Πήρε άνετα το ντέρμπι

16:11 2/5/2021 - Πηγή: Sport 24

Η Ρέιντζερς υποδέχθηκε την Σέλτικ για την 36η αγωνιστική της Premiership. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, η οποία έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα από τις 7 Μαρτίου, επικράτησε άνετα 4-1 των Κελτών στο Old Firm ντέρμπι.

Η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ρουφ, έπειτα από ασίστ του Κεντ. Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους φιλοξενούμενους έπειτα από την αποβολή του Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, η Σέλτικ έφτασε στην ισοφάρισε στο 30ο λεπτό με τον Έντουαρντ. Η Ρέιτζερς πήρε

ξανά το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα με τον Μορέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρουφ σημείωσε το 3-1, ενώ στο 90+2' ο Ντεφόου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Μπάρισιτς, Σίμπσον, Γκόλντσον, Ταβερνιέρ, Αρίμπο, Ντέιβις, Καμαρά, Κεντ, Μορέλος, Ρουφ

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Κένι, Γουέλς, Άτζερ, Τέιλορ, Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τέρνμπουλ, Ελγιουνούσι, Έντουαρντ

Photo credits: © 2021 Petr David Josek/Associated Press