Ρεάλ - Μάντσεστερ Σίτι: Η τρελή διπλή ευκαιρία του Γκρίλις που έσωσαν Μεντί και Κουρτουά πριν από την ανατροπή

01:08 5/5/2022 - Πηγή: Sport 24

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 και ετοιμαζόταν για το δεύτερο γκολ που θα "σκότωνε" το θηρίο που ονομάζεται Ρεάλ. Φευ. Η απίθανη διπλή ευκαιρία του 87ο λεπτού χάθηκε κι οι Άγγλοι βίωσαν την απόλυτη τραγωδία μερικά λεπτά αργότερα.

Σε μία αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Τζακ Γκρίλις έφτασε μέχρι τη μικρή περιοχή και πλάσαρε. Η μπάλα πέρασε από τον εξερχόμενο Τιμπό Κουρτουά, όμως ο Φερλάν Μεντί την πρόλαβε πάνω στη γραμμή. Αυτή εξοστρακίστηκε και στο σώμα του Φιλ Φόντεν και απομακρύνθηκε.

Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκρίλις τροφοδοτήθηκε ξανά, έκανε μία μαγική ντρίμπλα στον Ντάνι Καρβαχάλ και έκανε το σουτ από τα αριστερά. Αυτήν τη φορά ο Κουρτουά πρόλαβε να αποκρούσει με το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ.