Ποιες απουσίες; Ο Ερσάν Ιλιασόβα "πήρε φωτιά" στην 1η περίοδο του Λέικερς - Τζαζ

Μάικ Κόνλι, Ντόνοβαν Μίτσελ, Ντέρικ Φέιβορς, Ρουντί Γκομπέρ έμειναν εκτός αγώνα. Οι Τζαζ έπρεπε να αντιμετωπίσουν τους Λέικερς στο Staples Center, κυρίως όμως ο Κουίν Σνάιντερ έπρεπε να βρει βασικό ψηλό. Δεν είχε, γι' αυτό έβαλε στη θέση του σέντερ τον Ερσάν Ιλιασόβα, ώστε εκείνος να παίξει με το μυαλό του. Μόνο που ο Ερσάν Ιλιασόβα ήταν αποφασισμένος να κάνει τη διαφορά. Και την έκανε στην πρώτη περίοδο και με το παραπάνω.

Ο πολύπειρος φόργουορντ έπαιξε στα 7:54 από τα 12 λεπτά, για να σκοράρει 15 πόντους από 5/5 τρίποντα! Οι Τζαζ έκλεισαν την περίοδο στο +1 (34-35), είχαν 8/14 σουτ από την περιφέρεια και 10 ασίστ για δύο λάθη, την ώρα που οι Λέικερς στηρίζονταν στον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ (9 πόντοι), είχαν τον Αντρέ Ντράμοντ στην αρχική τους πεντάδα αλλά όχι τους ΛεΜπρόν Τζέιμς - Άντονι Ντέιβις που παραμένουν εκτός δράσης.