Ο Σουάρες έστεψε πρωταθλήτρια Ουρουγουάης τη Νασιονάλ με δύο γκολ

Ο Λουίς Σουάρες οδήγησε τη Νασιονάλ στην κατάκτηση του 49ου πρωταθλήματος Ουρουγουάης στην ιστορία της, αφού με δύο γκολ βοήθησε στη νίκη 4-1 στην παράταση απέναντι στη Λίβερπουλ.

Ο ημιτελικός των playoffs βρήκε αντιμέτωπες τις νικήτριες του Apertura (Λίβερπουλ) και του Clausura (Νασιονάλ) της Primera División, με τον 35χρονο σούπερ σταρ να ανοίγει το σκορ στο 50ό λεπτό. Ο Τιάγκο Βεσίνο ισοφάρισε με πέναλτι για τη Λίβερπουλ και το παιχνίδι στο "Σεντενάριο" οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Σουάρες στο 96' άνοιξε το δρόμο και ο Εμανουέλ Χιλιότι στο 107' και στο 113' "κλείδωσε" τη νίκη.

Με αυτό το 4-1, η Νασιονάλ προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετώπιζε την πρωτοπόρο του συνολικού βαθμολογικού πίνακα, η οποία όμως είναι ξανά η Νασιονάλ, με συνέπεια να χριστεί αυτομάτως πρωταθλήτρια της χώρας.