Κάλιαρι - Φιορεντίνα 2-3: Buzzer beater Ευρώπης για τους βιόλα πριν τον τελικό του Conference League

Με κεκτημένη ταχύτητα και ανεβασμένη ψυχολογία θα ταξιδέψει η Φιορεντίνα στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Conference League, που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena την προσεχή Τετάρτη (29/5, 22:00).

Οι "βιόλα" αποδείχθηκαν επτάψυχοι, καθώς αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο

85', γύρισαν το ματς και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο που τους εξασφαλίζει την 8η θέση στη φετινή Serie A και τον εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο Βιτσέντσο Ιταλιάνο παράταξε τη Φιορεντίνα με πολλές αλλαγές εν όψει και του ιστορικού τελικού κόντρα στους "ερυθρόλευκους".

Αυτό, ωστόσο, δεν αποτέλεσε εμπόδιο για την ομάδα του, η οποία πήγε με το υπέρ της 1-0 στο ημίχρονο μετά από γκολ του Μποναβεντούρα στο 39'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς σε 21 λεπτά. Αρχικά στο 64' ο Ντεϊόλα έφερε το ματς στα ίσια, για να κάνει το 2-1 με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή ο Μουτάντβα πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Όμως οι "βιόλα" δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο ηγέτης της ομάδας, Νίκο Γκονσάλες, ισοφάρισε σε 2-2 εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι, ενώ στο 90+10' ο Μπελτράν βρέθηκε στο έδωσες της περιοχής της Κάλιαρι μετά από μαρκάρισμα παίκτη των γηπεδούχων.

Ο διαιτητής μετά από έλεγχο του VAR έδωσε την εσχάτη των ποινών, με τον Αρτούρ να ευστοχεί στο 90+13' δίνοντας με buzzer beater τη νίκη στη Φιορεντίνα.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Σκουφέτ, Ζάπα, Μίνα, Ομπέρτ, Αουγκέλο, Πράτι, Ντεϊόλα (78' Σουλεμάνα - 90+4' Μανκόσου), Νάντες (90+3' Πάρδο), Βιόλα, Λουβούμπο (78' Μουτάντβα), Λαπαντούλα ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς (66' Κουάρτα), Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (73' Μπελτράν), Μαντράγκορα (56' Άρτουρ), Ικονέ (56' Γκονσάλες), Μπαράκ, Καστροβιλί, Μπελότι (74' Ενζολά). Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής Κάλιαρι - Φιορεντίνα 2-3 (64' Ντεϊόλα, 85' Μουτάντβα / 39' Μποναβεντούρα, 89' Γκονσάλες, 90+13' Αρτούρ) 24/5 21:45 Τζένοα - Μπολόνια 25/5 19:30 Μίλαν - Σαλερνιτάνα 25/5 19:30 Βερόνα - Ίντερ 25/5 19:30 Γιουβέντους - Μόντσα 25/5 19:30 Νάπολι - Λέτσε 25/5 19:30 Έμπολι - Ρόμα 25/5 19:30 Αταλάντα - Τορίνο 25/5 19:30 Λάτσιο - Σασουόλο 25/5 19:30 Φροζινόνε - Ουντινέζε