Η Βενέτσια επέστρεψε στη Serie A με γκολ στο 93'

Η Βενέτσια επιστρέφει στη Serie A ύστερα από 19 χρόνια, χάρη σε ένα μίνι... θαύμα που πραγματοποίησε στον τελικό των playoffs ανόδου της Serie B.

Η ομάδα του Πάολο Τζανέτι είχε επικρατήσει με 1-0 στην έδρα της Τσιταντέλα την Κυριακή και την Πέμπτη την υποδεχόταν για τη ρεβάνς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Φεντερίκο Προΐα και 10 λεπτά αργότερα ο Πασκουάλε Ματσόκι δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση.

Η αποβολή δεν βοήθησε ιδιαίτερα τη Τσιταντέλα, που

δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της. Στο 70ό λεπτό, όμως, οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλον παίκτη, τον Ματία Αράμου ο οποίος καθόταν στον πάγκο. Όλα έδειχναν ότι η Τσιταντέλα θα μπορούσε να βρει ένα γκολ και να πάρει το "εισιτήριο" του προβιβασμού στη Serie A για πρώτη φορά στην ιστορία της απέναντι στην κουρασμένη Βενέτσια.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το θαύμα, όμως, και με τον Ρικάρντο Μποκαλόν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και με το 1-1 εξασφάλισαν την παρουσία τους στα "μεγάλα σαλόνια" της νέας σεζόν.