Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν 1-1: Οι Γέρμανοι γιόρτασαν την πρόκριση διευρύνοντας το αήττητο

Αυτή η Λεβερκούδεν δεν σταματάει πουθενά! Λίγα μόλις 24ωρα μετά από τη στέψη της ως πρωταθλήτρια Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έστειλε ηχηρό μήνυμα πως όχι μόνο θέλει να συνεχίσει στην Ευρώπη αλλά και ότι δεν είναι διατεθειμένη να δεχτεί την ήττα από οποιονδήποτε αντίπαλο.

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό με τον Αντόνιο και για αρκετή ώρα πίστευε ότι θα μπορούσε να στριμώξει στα σχοινιά τους Γερμανούς, με τις ασπιρίνες όμως, όχι μόνο να υπερασπιζονται το υπέρ τους 2-0 στην "Bay Arena" αλλά να βρίσκουν και γκολ

ισοφάρισης στο 89' με τον Φρίμπονγκ (1-1), για να προκριθούν στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του Europa League φτάνοντας τα 44 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Η Λεβερκούζεν μπήκε στο χορτάρι με τον αέρα της εστεμμένης πρωταθλήτριας Γερμανίας (για πρώτη φορά στην ιστορία της) και κουβαλώντας το εκπληκτικό αήττητο σερί των 43 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, όμως στο πρώτο μέρος τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Γουέστ Χαμ.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν φουριόζοι στο χορτάρι του "London Stadium" έχοντας στο μυαλό τους πως έπρεπε να ανατρέψουν το 2-0 του πρώτου αγώνα στην "Bay Arena" και μόλις στο 13ο λεπτό πήραν προβάδισμα, με τον Αντόνιο να αξιοποιεί καλοζυγισμένη σέντρα του Μπόουεν για να νικήσει με ωραία κεφαλιά τον Κόβαρ.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να έχουν 10 τελικές (5 εντός εστίας) μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, όμως η Λεβερκούζεν, παρότι δεν έπιασε καλή απόδοση (μόλις 1 τελική σε αυτό το διάστημα), κατάφερε να αντέξει και να μη δεχτεί δεύτερο γκολ που θα ακύρωνε το πλεονέκτημά της.

Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος μπόρεσε να ελέγξει το ματς στο μεγαλύτερο κομμάτι του έχοντας υπεροχή στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες (40%-60% η κατοχή, 4-8 οι τελικές) και στο 89ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με τον Φρίμπονγκ να εκτελεί τον Φαμπιάνσκι στο 89ο λεπτό και να γράφει το 1-1, που σφράγισε με θριαμβευτικό τρόπο την πρόκριση των ασπιρίνων στα ημιτελικά και επέκτεινε σε 44 διαδοχικά ματς το αήττητό τους σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ (84' Τζόνσον), Ζουμά, Αγκέρντ (45' Ογκμπόνα), Κρέσγουελ, Γουόρντ-Πράους, Άλβαρες (84' Κορνέ), Σούτσεκ, Μπόουεν, Αντόνιο, Κούντους ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Κόβαρ, Στάνισιτς, Κοσούνου (29' Ταπσόμπα), Τα, Χινκάπιε, Τζάκα, Παλάσιος, Τέλα (46' Φρίμπονγκ), Βιρτς (87' Άντριχ), Γκριμάλντο (68' Αντλί), Σικ (46' Μπονιφέις) Τα αποτελέσματα των προημιτελικών ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Μίλαν - Ρόμα 0-1 (17' Μαντσίνι) Λίβερπουλ - Αταλάντα 0-3 (38' 61' Σκαμάκα, 83' Πάσαλιτς) Λεβερκούζεν - Γουέστ Χαμ 2-0 (83' Χόφμαν, 90+1' Μπόνιφεϊς) Μπενφίκα - Μαρσέιγ 2-1 (16' Ράφα Σίλβα, 52' Ντι Μαρία / 67' Ομπαμεγιάνγκ) ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ρόμα - Μίλαν 2-1 (12' Μαντσίνι, 22' Ντιμπάλα / 86' Γκάμπια) Αταλάντα - Λίβερπουλ 0-1 (7' πεν. Σαλάχ) Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν 1-1 (13' Αντόνιο / 89' Φρίμπονγκ) Μαρσέιγ - Μπενφίκα 4-2 πέν., 1-0 παρ., 1-0 κ.α. (79' Μουμπανιά) Το πρόγραμμα των ημιτελικών ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 02/05 22:00 Μαρσέιγ - Αταλάντα 02/05 22:00 Ρόμα - Λεβερκούζεν ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 09/05 22:00 Αταλάντα - Μαρσέιγ
09/05 22:00 Λεβερκούζεν - Ρόμα
Το πρόγραμμα του τελικού (Αβίβα) 22/05 22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2