ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22: Ξεκίνημα με το δεξί στην Handball Premier για την Ένωση απέναντι στους ερυθρόλευκους

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στην πρώτη αγωνιστική της Handball Premier. Η Ένωση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 25-22 και έκανε το πρώτο θετικό βήμα. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν κοντά στο πρώτο μέρος, ωστόσο η ομάδα του Αλέξη Αλβανού κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά της στο δεύτερο μέρος και να πάρει τη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ΑΕΚ φρόντισε

να πάρει τα ηνία. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι έμεναν κοντά στο σκορ και μάλιστα σε σημεία του αγώνα ισοφάριζαν. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Ένωση να προηγείται 13-11.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και στο 40' κατάφερε να πάρει προβάδισμα 17-13 το μεγαλύτερο του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Η επίθεση της Ένωσης συνεχίστηκε τα επόμενα λεπτά και η διαφορά έφτασε στο +6.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι μπροστά στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους προς το φινάλε, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3