Α1 πόλο γυναικών: Εύκολες νίκες για Βουλιαγμένη, Εθνικό και Γλυφάδα

22:06 2/4/2022 - Πηγή: Sport 24

Πήρε διαφορά από το ξεκίνημα στο σκορ ο Ν.Ο.Βουλιαγμένης στην Νέα Σμύρνη με αντίπαλο τον Πανιώνιο και εν τέλει την νίκη 11-4.

Προηγήθηκε ο φιλοξενούμενος 5-1 στο ημίχρονο, 8-2 στο τρίτο οκτάλεπτο και «έφυγε» με +7. Η Άμι Ριντζ σημείωσε τέσσερα τέρματα και τρία η Στεφανία Σάντα.

Ο κάτοχος του LEN TROPHY πλέον ο Εθνικός NOBEL HELLAS , νίκησε άνετα 19-4

τον Ηλυσιακό. Η Αντιγόνη Ρουμπέση είδε την ομάδα της να προηγείται 7-0 και 9-1 στο ημίχρονο. Η διαφορά πήγε στο +10 στο τρίτο οκτάλεπτο (13-3) ενώ από τρία τέρματα σημείωσαν οι Ελληνιάδη και Μπάκοτς. Πριν τον αγώνα, ο Ηλυσιακός τίμησε τον Εθνικό NOBEL HELLAS για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τίτλου.

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο ΑΝΟ Γλυφάδας i repair νίκησε 16-5 τον ΝΟ Ρεθύμνου. Από τρία τέρματα σημείωσαν οι Ειρήνη Νίνου και Κοντογιάννη. Με 10 παίκτριες παρατάχθηκε ο ΝΟ Ρεθύμνου που προηγήθηκε αλλά βρέθηκε να χάνει 13-1.

Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο οκτάλεπτο, η ΝΕ Πατρών νίκησε στο Ποσειδώνιο 14-10 τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική..

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 9-9 μετά από 24 λεπτά αγώνα, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα με επί μέρους 5-1, πήρε την νίκη. Από τέσσερα τέρματα σημείωσαν Πετάση και Ζοφώλη. Για τον «Δικέφαλο» η Φραγκιά πέτυχε πέντε γκολ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο επί του Νηρέα Χαλ., διεύρυνε τη διαφορά στο 11-2 και εν τέλει νίκησε εύκολα 20-5.

Πέντε τέρματα σημείωσε η Ευφροσύνη Τσιμάρα. Ο Νηρέας δεν σημείωσε γκολ για δυο οκτάλεπτα (το δεύτερο και το τέταρτο).