Volley League Ανδρών: Άνετες νίκες για ΠΑΟΚ και Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Μίλωνα, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ στο ΠΑΟΚ Sports Arena στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Μετά τις δύο ήττες από Ολυμπιακό

και Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα επί του Μίλωνα με 3-0 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volley League και απέκτησε πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς και το πλεονέκτημα στην περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 19 βαθμούς στην 3η θέση έναντι 15 του Μίλωνα που διατηρήθηκε στην 4η θέση.

Με τον Αλεξέι Σαμοϊλένκο να κάνει ντεμπούτο και να εντυπωσιάζει με 14 πόντους εκ των οποίων οι 6 από μπλοκ, πρώτο σκόρερ τον Τρούχτσεφ με 17 πόντους ο ΠΑΟΚ έφτασε δίκαια στη νίκη.

Ο Μίλωνας έδειξε κουρασμένος από τη δοκιμασία στη Ναντ και αγωνίστηκε χωρίς τον Τίμοφι Πολουγιάν που έχει πρόβλημα με τον ώμο του. Τη θέση του πήρε ο Αλέξανδρος Νανόπουλος ο οποίος παρότι κράτησε την υποδοχή επιθετικά υστέρησε όπως και ο Μολίνα που ολοκλήρωσε με το αρνητικό 2/24 επιθέσεις. Γενικά ο ΠΑΟΚ είχε 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι μόλις 35% του Μίλωνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-14, 25-20 2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-17 3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-21) σε 72'.

Εύκολη νίκη και η Κηφισιά

Με πρωταγωνιστή τον Στεφάν Οκοσάνοβιτς (πρώτος σκόρερ με 19 πόντους), αποτελεσματικό μπλοκ από τον Αντώνη Σπηλιώτη, σταθερό ρυθμό και λίγα λάθη ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα που τον εκτόξευσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ καλά στον αγώνα με τους Γκαρσία, Τσέιβερς και Ασπιώτη προηγήθηκε 8-5. Με το σερβίς του Στιβαχτή δύο μπλοκ του Σπηλιώτη η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Με το χαμένο σερβίς του Στιβαχτή έγινε το 9-9 και με δύο νέα μπλοκ από Σπηλιώτη, Ρικάρντο η Κηφισιά ξέφυγε 12-9. Με νέο σερί 4-0 από Ρικάρντο, Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Σπυριούνη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +7 (19-12). Ο Φοίνικας δεν απάντησε και ο Σπυριούνης χωρίς αντίπαλο έκλεισε άνετα το σετ 25-14 για το 1-0.

Το σερβίς του Οκοσάνοβιτς έβαλε από την αρχή την Κηφισιά στο 2ο σετ με 4-1 και 10-6. Ο Φοίνικας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -1 (10-9) με σερί 3-0 από επιθέσεις του Ασπιώτη και άσσο του Τσέιβερς. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα καθώς συνέχισε την πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ οδηγώντας τον Φοίνικα στο εύκολο λάθος ανοίγοντας το σκορ στο 17-13. Ο Μπράιαν μείωσε (17-14) αλλά η δύσκολη επίθεση Σπυριούνη και το μπλοκ Οκοσάνοβιτς ανέβασε το σκορ στο 19-15. Με δύο επιθέσεις του Τσέιβερς ο Φοίνικας μείωσε 19-17 και το σετ κρίθηκε με το νέο σερί 4-0 της Κηφισιάς από την επιθετική πολυφωνία Σπυριούνη, Οκοσάνοβιτς, Ρικάρντο και Σπηλιώτη για το 23-17. Το σετ έκλεισε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Ποχάνη.

Η χαριστική βολή στον Φοίνικα ήρθε από το σερβίς του Οκοσάνοβιτς που πήρε 3 συνεχόμενους άσσους και με σερί 4-0 έκανε το 6-3. Από εκείνο το σημείο η Κηφισιά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι συριανοί παρότι μείωσαν πάλι με τον Τσέιβερς σε 10-9, ο Οκοσάνοβιτς φρόντισε πάλι με άσσο και πίεση στο σερβίς να δώσει προβάδισμα 14-11. Η τελευταία προσπάθεια του Φοίνικα έγινε από τους Ντάκα, Ασπιώτη που ισοφάρισαν 18-18 με σερί 3-0. Ο Οκοσάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Ασπιώτης έκανε λάθος (20-18), ο Στιβαχτής πήρε άσσο (21-18) και ο Σπηλιώτης με δύο μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18 κρίνοντας τον αγώνα. Το ματς έκλεισε 25-20 με επίθεση του Ρικάρντο για το 3-0 σετ.

Διακύμανση:

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 25-20) σε 75'.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής
Άθλος - Ολυμπιακός 0-3 (22-25, 18-25, 19-25)
Κηφισιά - Φοίνικας 3-0 (25-14, 25-19, 25-20) ΠΑΟΚ - Μίλωνας 3-0 (25-20, 25-17, 25-21) 22/01 17:00 Πήγασος - Παναθηναϊκός Ρεπό: Καλαμάτα Η βαθμολογία στην Volley League Ανδρών Ολυμπιακός 30 Παναθηναϊκός 26 ΠΑΟΚ 19 Μίλωνας 15* Άθλος 11 Κηφισιά 11 Πήγασος 10 Καλαμάτα 8