Champions League: Η Μπράγκα πέρασε σαν σίφουνας από τη Σερβία και προκρίθηκε στα playoffs

Η Μπράγκα είχε κλειδώσει από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση απέναντι στην Μπάτσκα Τοπόλα, όμως δεν επαναπαύτηκε στο 3-0, διέλυσε τους Σέρβους κι εκτός έδρας με 4-1 και προχώρησε στα playoffs του Champions League, όπου περιμένει τον Παναθηναϊκό.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στον αγωνιστικό χώρο και σημείωσαν τα γκολ τους στο πρώτο 20λεπτο. Ο Πίζι άνοιξε το σκορ στο 9', Μπρούμα και Άλβαρο

Τζαλό ακολούθησαν και ο Αλ Μουσράτι συνέχισε το πορτογαλικό πάρτι. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν με τον Μάρκο Ράκονιατς στο 40' και στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έσβησε, αφού όλα είχαν κριθεί.

Στην Πράγα, η Κοπεγχάγη κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, αλλά τελικά χρειάστηκε τα πέναλτι για να πάρει την πρόκριση με 4-2 κόντρα στη Σπάρτα. Ο Τζόρνταν Λάρσον άνοιξε το σκορ για τους Δανούς μόλις στο 1ο λεπτό και στο 80' ο Βέλκο Μπιρμάντσεβιτς ισοφάρισε κι έστειλε το παιχνίδι στον επιπλέον χρόνο. Ο Καζίμ Λάτσι στο τέλος του 1ου μέρους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στις καθυστερήσεις ο Βίκτορ Κλάεσον έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια.

Ο Βίκτορ Ολατούντζι με την έναρξη του 2ου μέρους της παράτασης βρήκε κι αυτός δίχτυα, όμως ο Κλάεσον απάντησε άμεσα ξανά. Το 3-3 ήταν το σκορ έπειτα από 120 λεπτά αγώνα και στα πέναλτι οι Δανοί εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη πρόκριση.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ Άρης Λεμεσού (Κύπρος) - Ράκοβ (Πολωνία) 0-1 (49' Τούντορ) [1-2] Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Σλόβαν (Σλοβακία) 3-1 (29' Πιερό, 45+2' Σάμπια, 90-+3' Νταβίντ / 86' Τόλιτς) [2-1] Μόλντε (Νορβηγία) - Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε) 2-0 παρ. (17' Έρικσεν, 112' Λίνες) [1-2] Σπάρτα (Τσεχία) - Κοπεγχάγη (Δανία) 2-4 πέν., 3-3 παρ., 1-1 κ.α. (80' Μπιρμάντσεβιτς, 105' Λάτσι, 107' Ολατούντζι / 1' Λάρσον, 105+3', 112' Κλάεσον) [0-0] Ντίναμο (Κροατία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) 1-2 (39' Μπούλιατ / 59' Τσούμπερ, 90' Γαλανόπουλος)* Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) - Ολίμπια (Σλοβενία) 1-0 (24' Ικάρντι) [3-0] ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ Μπάτσκα Τοπόλα (Σερβία) - Μπράγκα (Πορτογαλία) 1-4 (40' Ράκονιατς / 9' Πίζι, 13' Μπρούμα, 16' Τζαλό, 20' Αλ Μουσράτι) [0-3] Σερβέτ (Ελβετία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-1 (22' Κουτέσα / 50' Τάβερνιερ) [1-2] Στουρμ (Αυστρία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 1-3 (26' Βικ / 32' Φέρμαν, 39' Ντε Γιονγκ, 58' πέν. Πέπι) [1-4] Μαρσέιγ (Γαλλία) - Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 3-5 πέν., 2-1 παρ., 2-1 κ.α. (2', 45+1' Ομπαμεγιάνγκ / 90+9' πέν.) [0-1]

* Πρώτος αγώνας

Τα ζευγάρια των playoffs ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) Άντβερπ (Βέλγιο) - Ντίναμο (Κροατία) ή ΑΕΚ (Ελλάδα) Ράκοβ (Πολωνία) - Κοπεγχάγη (Δανία) Μόλντε (Νορβηγία) - Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ Ρέιντζερς (Σκωτία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) Μπράγκα (Πορτογαλία) - Μαρσέιγ (Γαλλία) ή Παναθηναϊκός (Ελλάδα)