Το γύρισε και «κλείδωσε» πλέι οφ ο Χολαργός

18:52 10/4/2019 - Πηγή: In.gr

Για ένα 25λεπτο ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός, όμως από εκεί και έπειτα μίλησε η ποιότητα του Χολαργού, για να αποφευχθεί η… έκπληξη και οι γηπεδούχοι να επικρατήσουν με 76-63 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι νεοφώτιστοι μετά από αυτή τη νίκη και το αποτέλεσμα του Πανιωνίου, «κλείδωσαν» τα πλέι οφ. Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς και Αγκμπελέσε με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τζόουνς ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους.

Η εξέλιξη του ματς…

Νωθρό

ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να σκοράρουν με ευκολία (9-10, 6′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 6-0 και ξέφυγαν με +7 (9-16, 8′). Δύο βολές του Οκερέαφορ έφεραν τον Χολαργό στο -5, ωστόσο ο Τολιόπουλος απάντησε με σουτ από την περιφέρεια για το 11-19 υπέρ του Άρη (8′). Ο Αγκμπελέσε σκόραρε με όμορφο χουκ, ο Μποχωρίδης όμως ευστόχησε σε δύσκολο λέι απ και διαμόρφωσε το 13-21 της πρώτης περιόδου.

Χόκινς και Οκερέαφορ με δύο λέι απ έφεραν την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο -2 (23-25, 14′), με τον Μποχωρίδη να απαντά με σουτ από την περιφέρεια (23-28). Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στα επόμενα λεπτά (28-30, 17′), όμως αρχικά ο Τζόουνς με δύο βολές και ο Φλιώνης με εύστοχο τρίποντο έδωσαν αέρα 7 πόντων στον Άρη (28-35, 18′), με τον Αγκμπελέσε να πετυχαίνει δύο βολές και τον Χόκινς να βάζει ένα δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας και να διαμορφώνει το 32-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι και στην τρίτη περίοδο, ο Τάλτον έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 39-37, ο Αγκμπελέσε έδωσε σκορ για το 43-39 ενώ ήταν και πρωταγωνιστής της ομάδας του για το 45-42. Χάρις και Γιάνκοβιτς έκαναν το 47-47 για να κλείσει η περίοδος στο +3 (50-47) για τον Χολαργό.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως έχουν βρει τα πατήματά τους στο παρκέ, ο Λαβ είχε αναλάβει πρωτοβουλίες στην επίθεση και η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 11 (59-48). Ο Αρης αντεδρασε, ο Τζόουνς έφερε το ματς στους 4 (59-55), όμως και πάλι το συγκρότημα του Λυκογιάννη έκανε ένα σερί για να πάει τη διαφορά στο 63-55.Ο Μπελ από την μία και Τάλτον από την άλλη έδωσαν σκορ και για τις δύο ομαδες, με τον Χολαργό να ελέγχει 100% την αναμέτρηση μέχρι τέλους.

O Γιάνκοβιτς πήρε μπρος, σκόραρε τις επόμενες επιθέσεις και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι για την ομάδα του Λυκογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63