Στο Final 4 του Κυπέλλου μπάσκετ τα κορίτσια του Ολυμπιακού

20:10 21/12/2018 - Πηγή: In.gr

Το εμπόδιο του Πρωτέα Βούλας υπερκέρασε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού (64-46) και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτη σκόρερ των Ερυθρόλευκων ήταν η Εβίνα Σταμάτη με 13 πόντους και την ακολούθησαν οι Λικέντρα Τζόνσον και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 12 αμφότερες.

Ο Πρωτέας πλησίασε στους δύο πόντους (14-12) στην αρχή της δεύτερης περιόδου όμως το δίποντο

της Σωτηρίου και το τρίποντο της Παυλοπούλου έφεραν το 19-13 για τον Ολυμπιακό που στη συνέχεια ήταν πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα και προηγήθηκε με 22-13. Η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους με ντράιβ της Σπυριδοπούλου (26-15). Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-21 όντας 20 λεπτά πριν το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο και με πόντους από την Τόμας και βολές της Τζόνσον πέρασε με 45-30. Ο Πρωτέας μείωσε σε 45-35, για να σκοράρει η Σταμολάμπρου για το +12 (47-35) της ομάδας του Παντελάκη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-35 με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει στην τελευταία περίοδο για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Η ομάδα της Βούλας πλησίασε και πάλι στους 10 (49-39), όμως η Σταμολάμπρου πραγματοποίησε το 51-39.

Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στο σκορ μέχρι να σκοράρει για τρεις η Σταμάτη για το 55-41 με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Μια βολή της Τζόνσον και ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου έκαναν το 59-41, με την γκαρντ των Ερυθρόλευκων να πετυχαίνει και το 61-44.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με το τελικό 64-46 επί του Πρωτέα Βούλας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 37-21, 49-35, 64-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 7, Μάζιτς 2, Σταμάτη 13 (3/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (10 ριμπ.), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου 1, Σωτηρίου 5, Λίτση 2, Τζόνσον 12 (4/5 δίπ.), Κόσμα 2 (6 ριμπ.), Σταμολάμπρου 12 (2/4 τρ.)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείο, Μπουντούρη, Θεοδώρου, Κολλάτου 8 (1), Σακελλαρίου 2, Χατζηγιακουμή 12 (2), Ντάνου 5 (1), Καλογερία 1, Αναστασοπούλου, Πέρκινς 8, Ντέλβα 10

Στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου έχει προκριθεί και η Δάφνη Αγ. Δημητρίου, ενώ τα δύο τελευταία εισιτήρια θα προκύψουν από τους αγώνες του Σαββάτου Πανιώνιος – Νίκη Λευκάδας (22/12, 16:00) και Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Παναθηναϊκός (22/12, 19:00).