Στην κορυφή με πεντάρα η Μπάγερν

22:27 2/3/2019 - Πηγή: In.gr

Τρομακτική Μπάγερν στο «Μπορούσια Παρκ»! Οι Βαυαροί έκαναν ότι ήθελαν κόντρα στη Γκλάντμπαχ και παίρνοντας τη νίκη με το εμφατικό 5-1 έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την Ντόρτμουντ.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έδειξε τις… ορέξεις της από νωρίς στο ματς και πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων, χάρη σε γκολ των Τσάβι Μαρτίνες στο 2′ και Μίλερ στο 11′. Ο Στιντλ μείωσε σε 1-2 στο 37′, το μόνο που κατάφερε όμως ήταν να «θυμώσει» την ομάδα του Μονάχου που βρήκε ακόμη 3 γκολ

στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Βαυαροί κυριάρχησαν και στην επανάληψη, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 3-1 στο 47′ και να φτάνει τα 120 με τη φανέλα της Μπάγερν. Ο Γκάνμπρι στο 75′ πέτυχε το 4ο γκολ της ομάδας, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Λεβαντόφσκι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πλέον, η Μπάγερν Μονάχου ισοβαθμεί με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην κορυφή της Bundeslia με 54 βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ που πραγματοποιεί πολύ κακό δεύτερο γύρο βρίσκεται στην 4η θέση με 43 βαθμούς.