Ολυμπιακός: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Κ17 επί της ΑΕΚ

16:46 8/2/2020 - Πηγή: In.gr

Σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα υποδομών της Superleague πανηγύρισε η Κ17 του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 της αντίστοιχης της ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 17’ με γκολ του Κατσογιάννη, το ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε στο 0-2, αφού το τέρμα

του Σταμούλη στο 33ο λεπτό, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο 52’ μετά από προσπάθεια του Μιχόπουλου, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Πειραιώτες, με τον Λιοφάγο και τον Συρμή να συνεργάζονται στο 58’ για να πετύχει ο δεύτερος το 1-3 στο 58’.

Οι «ερυθρόλευκοι», που αφιέρωσαν τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7, ανέβηκαν στους 50 βαθμούς και με ματς περισσότερο, βρίσκονται στο +16 από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Γραμματικάκης, Φρέρης (Σταυρόπουλος 72’), Λιοφάγος, Γιαλεδάκης, Κατσογιάννης, Ντόη (Χρήστου 72’), Σπυριδάκης (Λύγκας 82’), Πάστρας, Σταμούλης, Συρμής (Κασέμι 72’), Κίτσος (Ποιμενίδης 82’)

ΑΕΚ (Ιβάν Νεντέλκοβιτς): Αγγελόπουλος, Καραστέργιος (85′ Κασιόλας) Μπέσης, Αντωνόπουλος, Οικονομέας (76′ Ξυμητήρης) Καλτσάς (59′ Σαράντης) Τσιόκρης, Πιτιλάκος (85′ Παντελαίος) Μιχόπουλος, Γεωργέας, Κρητικός (59′ Βαφειάδης)