Ο Λοτζέσκι «καθάρισε» για την ΑΕΚ (66-62)

21:39 7/11/2020 - Πηγή: In.gr

Αν και το Περιστέρι είχε διαφορά επτά πόντων λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, με… κρεσέντο του Ματ Λοτζέσκι η ΑΕΚ γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 66-62.

Ο Βέλγος γκαρντ/φόργουορντ έδειξε τη κλάση του και με 4/4 τρίποντα στα τελευταία λεπτά έδωσε το διπλό στην ομάδα του από εκεί που φαινόταν πως το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου θα πανηγύριζε

το «ροζ φύλλο».

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Δικέφαλος ήταν αυτός που «όριζε» τις καταστάσεις. Ο Γιάνκοβιτς έφερε την ομάδα του στο +9 (4-13) στο έκτο λεπτό, ενώ με καλάθι από τον Χρυσικόπουλου οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά με τη λήξη της α’ περιόδου (12-18).

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αθηναίου. Ο πολύπειρος γκαρντ τους Περιστερίου έφερε το ματς στο -3 (19-22), ενώ εν συνεχεία ήρθε και η ολική ανατροπή (27-26), πριν σκοράρει ο Λάνγκφορντ για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 27-30.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Δυτικών Προαστίων βρήκε λύσεις είτε με τον Γκάντι είτε με τον Μαυροκεφαλίδη, είτε με τους Αθηναίου και Γκρέι και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Όταν ανέλαβε δράση ο Ματ Λοτζέσκι που με το «φονικό» του σουτ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και έτσι έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ (62-66).

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάννης Αθηναίου που ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Γκάντι-Γκρέι που σκόραραν από δέκα έκαστος.

Για τους νικητές εκτός φυσικά από τον MVP Ματ Λοτζέσκι (17 πόντοι), ο Κιθ Λάνγκφορντ με 11 πόντους και 5 ασίστ ήταν καταλυτικός, ενώ ο Μορέιρα «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10, Μαυροκεφαλίδης 12, ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3, Γκρέι 10, Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10, Λάνγκφορντ 11, Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 5, Γκίκας 9, Κατσίβελης, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.