Νιου Ορλίνς Πέλικανς – Γιούτα Τζαζ 104-114

14:45 7/3/2019 - Πηγή: In.gr

Πρις από δύο μέρες οι Πέλικανς έκαναν το διπλό στην έδρα των Τζαζ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των Μορμόνων να αλώσουν το Smoothie King Center της Νέας Ορλεάνης.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο διάστημα στο παιχνίδι, οι Τζαζ πήραν προβάδισμα στο σκορ από τα μέσα του δεύτερου δωδεκάλεπτου με το ημίχρονο να κλείνει στο +11 υπέρ τους (58-47). Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +18 (76-58), αλλά με ένα σερί των Πελεκάνων έπεσε στο +9 στο τέλος της περιόδου (85-76).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ι Πέλικανς δεν μπόρεσαν να

βρουν λύσεις επιθετικά και αμυντικά και δεν κατάφεραν ποτέ να μειώσουν αρκετά και να… αγχώσουν τους Τζαζ οι οποίοι πήραν την 5η τους νίκη στα έξι τελευταία ματς με 114-104.

Ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν η κολώνα των Τζαζ (22π/13 ριμπ/4 κοψίματα), με τους Φέιβορς (25π) και Μίτσελ (22π) να τον πλαισιώνουν ιδανικά και τους Τζαζ να φτάνουν το 37-27 και την 6η θέση της Δύσης.

Από την άλλη οι Πέλικανς με ρεκόρ 30-37 βρίσκονται 12οι, με τους Ραντλ (23π),Χόλιντεϊ (16π) και Ντέιβις (16π) να μην μπορούν να αποτρέψουν την ήττα.