Μέμφις Γκρίζλις – Ορλάντο Μάτζικ 105-97

16:42 11/3/2019 - Πηγή: In.gr

Οι Γκρίζλις υποδέχθηκαν στο FedExForum του Μέμφις τους Ορλάντο Μάτζικ, με το κίνητρο να είναι μονόπλευρο, προς τη μεριά των φιλοξενούμενων.

Αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους όμως να ξεκινήσουν δυναμικά την αναμέτρηση ανοίγοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Διαφορά η οποία ωστόσο εξανεμίστηκε στο ημίχρονο με το Μέμφις να προηγείται με +1 (49-48) του Ορλάντο.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε κανονική μάχη με τους Γκρίζλις να διατηρούν ένα πολύ μικρό μονοψήφιο προβάδισμα. Το Ορλάντο όπως ήταν αναμενόμενο αντέδρασε στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης και πήρε μάλιστα το προβάδισμα

με +7 (95-88). Και πάλι όμως οι Γκρίζλις απάντησαν με ένα δικό τους πολύ εντυπωσιακό σερί (17-2) και πήραν τελικά τη νίκη με 105-97.

Νίκη γοήτρου για το Μέμφις που βρίσκεται στην 13η θέση της Δύσης (28-40) είδε τους Κόνλεϊ (28π/8 ριμπ) και Μπράντλεϊ (21π) να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση σε ένα ματς που ο δικός μας, Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε για 4’ και 43’’.

Από την άλλη οι Μάτζικ βρίσκονται μία νίκη μακριά από την 8άδα (9οι με 31-37), αφού η καλή εμφάνιση των Βούτσεβιτς (26π/10 ριμπ) και Τέρενς Ρος (15π) δεν είχε αντίκρισμα.