Μαδρίτη : Στα ημιτελικά ο Τιμ, έβγαλε ξανά νοκ άουτ τον Φέντερερ

22:14 10/5/2019 - Πηγή: In.gr

Μεγάλη μάχη μεταξύ του Ντόμινικ Τιμ και του Ρότζερ Φέντερερ στο χωμάτινο κορτ της Μαδρίτης για τους 8 της διοργάνωσης, με τον Αυστριακό να αναδεικνύεται νικητής με 2-1 σετ (3-6, 7-6 [11], 6-4).

Ο 37χρονος Φέντερερ ξεκίνησε καλύτερα από τον 25χρονο αντίπαλό του, έκανε το μπρέικ και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ

είχαμε πραγματικό θρίλερ. Ο Φέντερερ προηγήθηκε με 3-0, αλλά ο Τιμ απάντησε και πήρε το προβάδισμα με 7-6. Κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν έκανε πίσω με αποτέλεσμα μετά από μια μάχη 57’, ο Αυστριακός πήρε το σετ με 7-6 [11] στο tie break.

Στο 3ο σετ ο Τιμ προηγήθηκε με 3-1, ο Φέντερερ απάντησε ισοφαρίζοντας σε 4-4, αλλά ο 25χρονος έκανε το κρίσιμο break και τελικά επικράτησε μετά από 2 ώρες και 10’ με 2-1 σετ.

Αυτή ή ήταν η τρίτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς του Τιμ κόντρα στον Ελβετό θρύλο του τένις που πλέον βρίσκεται στους 4 του Open της Μαδρίτης και θα αντιμετωπίσει το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Delight for @ThiemDomi in Madrid!

The Austrian d. Roger Federer 3-6 7-6(11) 6-4 to set up a semi-final clash with @DjokerNole!#MMOpen pic.twitter.com/9a1BjRLece