Κοιτάζει πιο ψηλά ο Ήφαιστος

17:49 22/12/2018 - Πηγή: In.gr

Εξακολουθεί να εντυπωσιάζει ο Ηφαιστος. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επικράτησε της Κύμης στη Λήμνο πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 81-74 και πανηγύρισε την 5η νίκη του σε 10 αγωνιστικές. Οι νησιώτες έκαναν το 5-0 στην έδρα τους διατηρώντας το αήττητο ξέφυγε αρκετά από τις τελευταίες θέσεις και κάνει όνειρα ακόμη και για πλέι οφ.

Από την πλευρά της η Κύμη γνώρισε την 9η ήττα σε 10 ματς, πληρώνοντας την αστοχία της. Αρκεί να πούμε ότι οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν μόλις 7 ασίστ ενώ υπέπεσαν και σε 18 λάθη.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού στάθηκε καλά κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, στο φινάλε του οποίου προηγήθηκε με ένα καλάθι (17-19).

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 18 πόντους στα δύο επόμενα δεκάλεπτα. Έτσι ο Ηφαιστος πήρε τα ηνία του ματς, πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +6 (33-27) ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (54-37).

Η Κύμη δεν τα παράτησε και επιμέρους 3-12 στην τελευταία περίοδο (Λιούς, Τουτζιαράκης, Στυλιανού) πλησίασε στο 60-49, 5,5 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο ο Μπράζελτον με τρίποντο και ο Εβανας με βολές και καλάθι εκτόξευσε το προβάδισμα της ομάδας του στους 18 (67-49) και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα…

Βεβαίως στασ τελευταία λεπτά το συγκρότημα της Λήμνου χαλάρωσε υπερβολικά και η Κύμη που δεν τα παράτησε και τα έδωσε όλα κατάφερε να σημειώσει 37 πόντους στην περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74