Εθνική: Σωρεία αρνητικών ρεκόρ από την… τριάρα της Ιταλίας

09:17 9/6/2019 - Πηγή: In.gr

Χειρότερη και από το 0-3 αλλά και το ότι αυτό διαμορφώθηκε μέσα σε 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η εικόνα της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Ιταλία.

Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη ήταν κάτι παραπάνω από κατώτεροι των προσδοκιών χάνοντας με κάτω τα χέρια από τους αντιπάλους τους γλιτώνοντας μάλιστα ακόμη βαρύτερη ήττα στο δεύτερο μέρος.

Αυτό το 0-3 ωστόσο ήταν αρκετό για να σημάνει μια σειρά από αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία της Εθνικής ομάδας.

Αρχικά πρέπει να σημειωθεί ότι από το 2005 κι έπειτα μόλις δύο ομάδες έχουν δεχτεί τρία ή περισσότερα γκολ

από την Ιταλία στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές τα Νησιά Φερόε και δύο το Λιχτενστάιν. Τώρα και η Εθνική Ελλάδος. Διόλου τιμητικό.

Τα τρία γκολ που δέχτηκε η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, αποτελούν ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Πρώτη και μοναδική φορά που συνέβη αυτό ήταν πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα – Γερμανία 0-3 (10′ Ντόρφελ, 30′ Μπρουλς, 43′ Χάλερ) ενώ τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα είχε να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Ουγγαρία στο 15ο λεπτό (4′ Ντέταρι, 12′ Μπόγκναρ, 15′ Μπόντα).

Επίσης αυτή η ήττα από την Ιταλία είναι η ευρύτερη ήττα της Εθνικής εντός έδρας από τις 24 Μαρτίου 2007, όταν η Τουρκία νίκησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-1, για τα προκριματικά του Euro 2020.

Τέλος, βαρύτερη ήττα εντός έδρας από το 0-3 από την Ιταλία, η Εθνική Ελλάδας έχει να κάνει από τον Μάρτιο του 1988, όταν έχασε σε φιλικό στο «Σπύρος Λούης» από τη Σοβιετική Ένωση με 4-0 (2′, 49′ και 57′ Προτάσοφ, 17′ Λιτόφτσενκο) ενώ ήταν η τρίτη φορά στην ιστορία που έχασε με τρία γκολ διαφορά στο ΟΑΚΑ.

Οι άλλες δύο ήταν στις 19/5/85, Ελλάδα – Πολωνία 1-4 (Προκρ ΠΚ 1986) και στις 5/4/89 Ελλάδα – Γιουγκοσλαβία 1-4 (φιλικό). Και τις τρεις με Έλληνα προπονητή στον πάγκο. Γεωργιάδη, Παπαποστόλου και τώρα Αναστασιάδη.