Άρης-Λαύριο 81-70

19:34 21/12/2019 - Πηγή: In.gr

Έχει τον ηγέτη του και όταν παίζει έτσι αυτός, δεν υπάρχει πιθανότητα να μην βρεθεί στον ίσιο δρόμο. Ο Άρης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να είναι ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του και ο κορυφαίος στο παρκέ στη νίκη επί του Λαυρίου με 81-70 στο Αλεξάνδρειο για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Ο «Μπόχω» ήταν εξαιρετικός και 20 πόντους (6-10 δίπ) και 8 ριμπάουντ, ηγήθηκε των προσπαθειών

της ομάδας του Σάββα Καμπερίδη, σε ένα ματς που η ομάδα του προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (60-40).

Σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, με τον Μποχωρίδη να είναι ο παίκτης που έφτασε το ματς στο 14-9. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με Μουράτο και Ντεκόζι, με το πρώτο δεκάλεπτο πάντως να κλείνει υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης χάρη σε τρίποντο του Μπράουν, με το σκορ στο 21-18.

Ο Λεγκίκας ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στην αρχή της δεύτερης περιόδου, κάνοντας το 23-25, για να έρθουν όμως οι πόντοι του Φλιώνη που γύρισαν ουσιαστικά την κατάσταση προς το μέρος τους. Ο ρυθμός του Μποχωρίδη δεν έπεσε. Αντιθέτως του έδωσε την ευχέρεια να εκτελέσει το συγκρότημα του Σερέλη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-31.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο Άρης κυριάρχησε. Γρήγορα με ένα σερί πήγε το ματς στο 41-31, ενώ με τον… φευγάτο Μόρις, έφτασε το παιχνίδι +20 (60-40). Αυτό ήταν και το διάστημα  που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 62-43.

Το Λαύριο πάλεψε να κάνει την ανατροπή, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Άλμαν σε 70-62, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Άρης δεν πτοήθηκε όμως, παρέμεινε σοβαρό στο ματς και κατέκτησε τη νίκη που του δίνει ελπίδες για κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70