Άλμα σωτηρίας για τον Πανιώνιο

19:07 16/3/2019 - Πηγή: In.gr

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Ρεθύμνου για τον Πανιώνιο, που επικράτησε με 72-65 και έκανε αποφασιστικό βήμα στη μάχη για την παραμονή, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-14.

Η κρητική ομάδα μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπαρτ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-19). Ο παίκτης του Ρεθύμνου συνέχισε να κάνει… πάρτι στο παρκέ και με αυτόν ως σημείο αναφοράς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 43-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ντέβιον Μπέρι, ο Πανιώνιος

ξεκίνησε να «ροκανίζει» την διαφορά και σε συνδυασμό με τις κακές επιθετικές επιλογές των Κρητικών, έριξε τη διαφορά στον πόντο (59-58) στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην τελική ευθεία του ματς, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο ψύχραιμοι και παρότι βρέθηκαν στο -5 (63-58), κατάφεραν να προηγηθούν με 67-65 47 δεύτερα πριν τη λήξη και εν τέλει να πάρουν τη νίκη με 72-65.

Για το Ρέθυμνο τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπαρτ με 34 πόντους, ενώ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης εκπληκτικός ήταν ο Μπαρτ με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χάρις με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 19-16, 16-23, 6-14