Άλλη μία νίκη για τους Μπακς με σόου από τον «Greek Freak»

08:00 14/12/2019 - Πηγή: In.gr

Το τρένο των Μπακς δεν έχει σταματημό και αυτή τη φορά πέρασε και από το Μέμφις. Οι Γκρίζλις ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ωστόσο όταν ο Γιάννης ανέβασε στροφές τους πήρε παραμάζωμα οδηγώντας τα «Ελάφια» στην 17η σερί νίκη τους, με 127-114. Στο 23-3 πλέον οι ασταμάτητοι Μπακς, στο 8-17 οι ηττημένοι.

Χαρακτηριστικό είναι ότι προς το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου το Μέμφις προηγήθηκε με 93-83 αλλά κάπου εκεί το πήρε πάνω του ο Αντετοκούνμπο που με 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο και επιμέρους σκορ 22-4 έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Ο

«Greek Freak» ήταν ο κορυφαίος των νικητών καθώς στα μόλις 27 λεπτά που αγωνίστηκε κατέγραψε 37 πόντους (10/13β., 9/16διπ., 2/7τρ.), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, κι 1 κλέψιμο. Τον ακολούθησε ο Μίντλετον με 26 και ο Μπλέντσο με 12 πόντους ενώ αγωνίστηκε και ο Θανάσης για ένα λεπτό.

Για τους Γκρίζλις ο Τζάκσον έκανε μεγάλο ματς με 40 πόντους έχοντας 8/14 τρίποντα αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-66, 95-92, 114-127