«Αφεντικό» ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ 88-79

19:55 26/1/2019 - Πηγή: In.gr

Συνήθως τα προβλήματα συσπειρώνουν τις ομάδες και στην περίπτωση του ΠΑΟΚ αυτό αποτυπώνεται στο παρκέ. Έχοντας αποχαιρετήσει τον Γιάννη Αθηναίου μεσούσης της εβδομάδας και με τα οικονομικά να είναι ακόμα πολύ πίσω, οι Θεσσαλονικείς έκαναν αυτό που έπρεπε απέναντι στην ΑΕΚ στην PAOK Sports Arena.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και νίκησαν με 88-79, με την διαφορά να είναι τιμητική για την Ένωση, η οποία έχανε ακόμα και με 21 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος συνολικά στο παιχνίδι, είχε τον Χάτσερ σε μεγάλη μέρα με 27 πόντους και 6/11 τρίποντα και πανηγύρισε μία σημαντική νίκη στη μάχη για τις θέσεις της κορυφής. Το σημαντικό για την ΑΕΚ είναι ότι κράτησε τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ (20 πόντοι) σε ένα ματς που ξεχώρισε ο Μασιούλις με 20 πόντους.

Η εξέλιξη του ματς…

Εκπληκτικό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ που πέρασε με 10 πόντους (16-6) με τρίποντο του Χάτσερ. Η ΑΕΚ είχε εγκλωβιστεί επιθετικά, με τους Χρυσικόπουλο και Γκάρετ να στέλνουν τη διαφορά στους 15 πόντους (21-6). To δίποντο του Σάκοτα έφερε το 21-9, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου στο PAOK Sports Arena.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν με το μομέντουμ να είναι υπέρ τους. Ενα τρίποντο του Ζάρα και ένα δίποντο του Χάτσερ έφτασαν το ματς στο 31-16, με τον Γκάρετ αργότερα να στέλνει τη διαφορά στους 18 πόντους (34-16).

Κάπου εκεί η ΑΕΚ έβγαλε μία μικρή αντίσταση και με τον Θίοντορ για οδηγό αρχικά μείωσε σε 34-21. Ο Χάντερ τον ακολουθησε για το 34-24, με τον Θίοντορ να ρίχνει τη διαφορά στους οχτώ (34-26), με το συγκρότημα του Μπάνκι να τρέχει ένα 10-0 σερί.

Ενα μακρινό τρίποντο του Χάτσερ πραγματοποίησε το 39-28, με τον Σχίζα να δίνει σκορ στην ομάδα του και τελικά το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 44-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΚ να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Ο Χάτσερ επανέφερε τη διαφορά στους 15 πόντους με ένα τρίποντο, με τον Τέπιτς να διαμορφώνει το 54-37 στο δεύτερο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Σαντ Ρος και Σάκοτα πραγματοποίησαν το 56-41, ο Τζέφερσον με κάρφωμα έγραψε το 58-41 με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση.

Μάλιστα ο Χρυσικόπουλος με δίποντο έστειλε την απόσταση στους 20 ποντους (64-44), με τον Χάτσερ να πετυχαίνει το 5ο του τρίποντο για το 67-46.

Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 13 πόντους, με το δεκάλεπτο να.. καταλήγει στο 71-58 με τρίποντο του Μασιούλις στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι παίκτες του Μπάνκι σα να ξύπνησαν από το μεγάλο σουτ του Λιθουανού φόργουορντ και μείωσαν στους 9, ο Ζάρας τους έκοψε τον αέρα με ένα τρίποντο για το 74-62, με τον Χρυσικόπουλο να πραγματοποιεί το 76-62 με εντυπωσιακό κάρφωμα.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν το παράτησαν το παιχνίδι, ο Χάντερ έκανε το 78-69, όμως ο ΠΑΟΚ δεν πανικοβλήθηκε από αυτό το μικρό ξέσπασμα και προσπέρασε με 83-70. Η ΑΕΚ έφτασε το ματς και πάλι στους 9 (88-79) αλλά δεν είχε τον χρόνο να επιστρέψει στην αναμέτρηση και ηττήθηκε δίκαια από τον ΠΑΟΚ, με την τελική διαφορά μάλιστα να αδικεί του Θεσσαλονικείς για την προσπάθειά τους.