Serie A : Διπλό η Νάπολι του Μανωλά σε ματσάρα με Φιορεντίνα

00:11 25/8/2019 - Πηγή: In.gr

«Ποδαρικό» με το δεξί στην φετινή Serie A για την Νάπολι, η οποία έφυγε με σπουδαίο διπλό (3-4) από την έδρα της Φιορεντίνα, έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ, όταν στο 9′ ο Πουλγκάρ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Η απάντηση των «παρτενοπέι» ήρθε στο 38′ με τον Μέρτενς να σκοράρει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ (1-2), χάρη σε εύστοχη

εκτέλεση πέναλτι του Ινσίνιε. Οι «βιόλα» ισοφάρισαν σε 2-2 στο 51′, χάρη σε κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, ωστόσο πέντε λεπτά μετά ο Καγιεχόν έβαλα ξανά μπροστά (2-3) την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Στο 65ο λεπτό η Φιορεντίνα ισοφάρισε εκ νέου, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ, ωστόσο η χαρά της δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 67′ ο Ινσίνιε, έπειτα από ασίστ του Καγιεχόν, βρήκε δίχτυα για το τελικό 3-4.

Για τη Νάπολι έκανε επίσημο ντεμπούτο ο Κώστας Μανωλάς, που έπαιξε και στα 90 λεπτά, ενώ για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς Φρανκ Ριμπερί, στον οποίο δεν δόθηκε πέναλτι στο 91′.