Παναθηναϊκός – Περιστέρι 90-75: Με πρωταγωνιστή τον Γκραντ έκανε το 13×13

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε το Περιστέρι για τη 13η αγωνιστική της Basket League και με πρωταγωνιστή τον Γκραντ που είχε 26 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ επικράτησε με 90-75 και πανηγύρισε τη 13η νίκη του. Με τις άμυνες να έχουν μπει σε δεύτερη… μοίρα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός
εξαργύρωσε τον επιθετικό πλουραλισμό και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), κλείνοντας την περίοδο στο +6 (25-19). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι «χτύπησε» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ανέβασε στροφές στην άμυνά του και με επιμέρους σκορ 25-16, πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (44-41). Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ο Παναθηναϊκός βρήκε το μακρινό σουτ (4/6 τρίποντα) και με «ενέσεις» όποτε χρειάστηκε στην άμυνα, πέτυχε την ανατροπή και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (67-63). Ένα σερί 5-0 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, δια χειρός Γκριγκόνις (τρίποντο) και Λεσόρ (λέι απ), έδωσε ψυχολογία στους «πράσινους», οι οποίοι βρέθηκαν στο +9 (72-63 στο 32΄) και […]
Παναθηναϊκός – Περιστέρι 90-75, Γκραντ, 13×13,panathinaikos – peristeri 90-75, gkrant, 13×13