Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Νίκη με το μυαλό στο Final 4

Με τη σκέψη, όπως είναι λογικό, να βρίσκεται στο Final 4 της Euroleague που ακολουθεί σε λίγες μέρες, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ και τον νίκησε με 83-65, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League. Το παιχνίδι άρχισε με τους
Θεσσαλονικείς να είναι εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου και να προηγούνται με 9-14 στο 5′, με τον Βεζένκοβ να δίνει στη συνέχεια λύσεις στους Πειραιώτες και τον Χαντς με τρίποντο να διατηρεί τους φιλοξενούμενους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-19). Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι είχε το μυαλό του 100% στη Euroleague και αυτό φυσικά ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλευόταν, με αποτέλεσμα να κρατάει το προβάδισμα χάρη στους Πόλεϊ, Χαντς και Σάιμπερτ, οι οποίοι σκόραραν συνεχώς και έστειλαν την ομάδα τους με προβάδισμα (42-45) στα αποδυτήρια για ημίχρονο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, προφανώς, δεν ήταν ικανοποιημένος από όσα έβλεπε και γι’ αυτό… φρόντισε ώστε οι ερυθρόλευκοι να μπουν πιο συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με βελτίωση της άμυνας […]