Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 54-66: Πράσινο το ντέρμπι στην επιστροφή του Σλούκα στο ΣΕΦ

Ο Κώστας Σλούκας επέστρεψε στο ΣΕΦ ως αντίπαλος και άκουσε πολλά από τους οπαδούς του Ολυμπιακού αλλά έφυγε νικητής αφού ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-54 στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Basket League και πήρε ήδη προβάδισμα
για την 1η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι και αυτό, όπως ήταν λογικό, έφερε αστοχία, με το σκορ να είναι στο 9-9 όταν μπήκε για πρώτη φορά ο Σλούκας και τους Ερυθρόλευκους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +1 (12-11). Πολύ χαμηλό σκορ, με τα πράγματα να μη βελτιώνονται ιδιαίτερα στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, πριν έρθει ένα μίνι ξέσπασμα των γηπεδούχων. Με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 26-18 στο 16′, με τους Πράσινους όμως να αντιδρούν στη συνέχεια και να πλησιάζουν στο -3 (31-28) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη στον Μήτογλου κυρίως. Αυτόν, δηλαδή, που θα εξελισσόταν σε πρωταγωνιστή του ντέρμπι στη συνέχεια. Ο […]
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 54-66, Πράσινο, Σλούκα, ΣΕΦ,olybiakos – panathinaikos 54-66, prasino, slouka, sef