Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 στα πέναλτι): Στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας οι Πράσινοι

Το 1-1 της Λεωφόρου άφηνε τα πάντα ανοιχτά για την υπόθεση πρόκριση στους προημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας και ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναϊκό ισορρόπησαν και στη ρεβάνς που κρίθηκε στα πέναλτι μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, με τους Πράσινους να επικρατούν τελικά με 7-6 και να συνεχίζουν στον θεσμό. Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να πρεσάρουν ψηλά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν
την πρώτη τους καλή στιγμή στο 8′ με το γύρισμα του Ορτέγκα για τον Ναβάρο που δεν κατάφερε να εκτελέσει στην κίνηση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και στα επόμενα λεπτά να πιέσουν αλλά τελικά ήταν οι Πράσινοι αυτοί που είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 13′ με την κεφαλιά του Σπόραρ που απέκρουσε ωραία ο Πασχαλάκης μετά τη σέντρα του Κώτσιρα. Το παιχνίδι γενικά είχε καλό ρυθμό αλλά δεν είχε πολλές φάσεις στη συνέχεια, με αποτέλεσμα τα λεπτά να περνάνε χωρίς να γίνεται κάτι «δυνατό». Στο 39′, πάντως, οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη μπάλα στα […]