Μαρία Σάκκαρη: Πρώτη και καλύτερη – Στα ημιτελικά του WTA Finals με σπουδαία εμφάνιση – 2-0 την Αρίνα Σαμπαλένκα

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πλαίσιο του δεύτερου ομίλου του τουρνουά τένις WTA Finals και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του θεσμού και μάλιστα ως πρώτη – χρονικά. Στο Φορτ Γουόρθ του Τέξας στις ΗΠΑ επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Αρίνα Σαμπαλένκα. Επόμενη αντίπαλός της στο γκρουπ η Ονς Ζαμπέρ, που έχει αποκλειστεί, τα ξημερώματα του Σαββάτου (5/11)
κι εκεί θα κριθεί και η πρωτιά του γκρουπ. Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε πολύ δυνατά στο σετ κι αφού έχασε το πρώτο game πήρε τρία συνεχόμενα, κάνοντας μάλιστα κι ένα break. Είχε ευκαιρία να «σπάσει» το σερβίς της αντιπάλου της εκ νέου, αλλά δεν το κατάφερε (3-2). Έλεγχε, όμως, απόλυτα το ματς και με υπομονή κατέκτησε το 4-2 και με έξυπνες επιλογές έκανε κι άλλο break για το 5-2. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έβγαλε τρομερή ενέργεια στο court και έτρεξε πολλά χιλιόμετρα για να αμυνθεί στα δυνατά και τεχνικά χτυπήματα της Αρίνα Σαμπαλένκα. […]
Μαρία Σάκκαρη, Πρώτη, WTA Finals, – 2-0, Αρίνα Σαμπαλένκα,maria sakkari, proti, WTA Finals, – 2-0, arina sabalenka